Brak zainteresowania sprowadzaniem surowca z konopi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl/rynekaptek.pl   17-11-2017, 09:43

Brak zainteresowania sprowadzaniem surowca z konopi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dotąd nie zgłosił się ani jeden podmiot, który wziąłby na siebie odpowiedzialność za sprowadzanie surowca farmaceutycznego i produkcję leku - informuje dr Wojciech Łuszczyna z URPL w odniesieniu do nowych przepisów o medycznej marihuanie.

Od 1 listopada obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, ułatwiające dostęp do leków zawierających wyciągi z konopi indyjskich. Nowela zakłada, że medyczna marihuana na bazie konopi będzie wytwarzana w aptekach na podstawie recepty od lekarza każdej specjalności -  pisze portal dziennikpolski24.pl.

Chętnych, którzy podjęliby się realizacji ustawowych zapisów na razie nie ma. - Dotąd nie zgłosił się ani jeden podmiot, który wziąłby na siebie odpowiedzialność za sprowadzanie surowca farmaceutycznego i produkcję leku - wyjaśnia dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Dodaje, że jeśli firma taka pojawi się i złoży wniosek, urząd ma maksymalnie 210 dni na wydanie decyzji - pod warunkiem, że dokumentacja będzie kompletna i prawidłowa.

Jak wskazuje portal, przedstawiciele branż medycznych nieśpiesznie przygotowują się do organizowania szkoleń.

- Pierwsze spotkanie w tej sprawie planujemy na grudzień - powiedział dr Jerzy Radziszowski z Kolegium Zakładów Lecznictwa Otwartego w Małopolsce. Natomiast Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie stwierdziła, że Izba „planuje przeprowadzenie kursów dla farmaceutów”.

Tomasz Leleno, rzecznik NIA potwierdził niedawno, że szkolenia z medycznej marihuany skierowane zarówno do lekarzy, jak i farmaceutów są potrzebne, jednak aby zacząć organizować takie szkolenia, niezbędna jest decyzja URPL o rejestracji tego surowca, na jej podstawie Izba będzie mogła określić ramy szkoleń.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH