Branża: na wsparcie czekamy już 5 lat. Zacznijmy od pilotażu RTR jak najszybciej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   16-10-2020, 12:02

Branża: na wsparcie czekamy już 5 lat. Zacznijmy od pilotażu RTR jak najszybciej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jarosław Król, prezes Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa apelował o jak najszybsze wprowadzenie pilotażu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, aby krajowy rynek nie został zdominowany przez produkty azjatyckie.

15 października 2020 roku odbyło się posiedzenie on-line Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Lekowej Polski, którego przewodniczącym jest poseł Tadeusz Chrzan. Tematem spotkania było znaczenie krajowego przemysłu farmaceutycznego dla polskiej gospodarki.

- Rząd dostrzega wartość tego sektora, ale wydaje się, że w polityce lekowej potrzebny jest większy interwencjonizm, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo lekowe – powiedział poseł Tadeusz Chrzan.

Ekonomista prof. Michał Przybyliński przedstawił posłom główne wnioski z raportu "Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę" przygotowanego przez Katedrę Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Dane makroekonomiczne pokazują, że spada udział krajowych leków w polskim rynku, import farmaceutyków rośnie, a rentowność branży maleje, co skutkuje ograniczeniem nakładów inwestycyjnych i zmniejszeniem udziału przemysłu farmaceutycznego w naszym PKB. Spadek dotyczy również liczby zatrudnionych w tym sektorze.

- Rosną koszty materiałowe produkcji leków, a zyski krajowych firm farmaceutycznych maleją. Źródłem stagnacji jest więc brak środków na inwestycje, bo zysk się zmniejsza. Tylko polityka lekowa państwa może poprawić sytuację sektora, bo jest to rynek silnie regulowany i o tym, co się na nim dzieje decyduje rząd – podsumował prof. Przybyliński.

MZ: chcemy zwiększyć produkcję w Polsce
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że krajowe leki stanowią 31% wszystkich refundowanych leków aptecznych, a NFZ wydaje na ich refundacje 17% budżetu przeznaczonego na ten cel. Zapewnił, że resort zdrowia chce zwiększyć produkcję leków w Polsce. - Chcemy dawać preferencje polskim producentom i jesteśmy przygotowani do tego finansowo – zapewnił.

– Chcemy, aby rentowność krajowej produkcji była istotnie wyższa i aby branża mogła generować zyski przeznaczane na rozwój i ściągnięcie nowych linii produkcyjnych do Polski, również podpisywanie licencji na produkcję w Polsce - dodał.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH