Breast Cancer Unity czyli centrum doskonałości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   08-08-2017, 15:12

Breast Cancer Unity czyli centrum doskonałości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na zlecenie resortu zdrowia opracowała projekt dotyczący centrów leczących nowotwory piersi. To szansa na przełom, o który od dawna zabiegają eksperci oraz osoby dotknięte chorobą - pisze DGP.

– Utworzenie dedykowanych miejsc to krok w dobrym kierunku. To w nich osiąga się najlepsze wyniki mierzone m.in. przeżywalnością chorych – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski z Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi.

Zdaniem profesora niezbędne są odrębne zasady finansowania takiej kompleksowej opieki. Lekarze podkreślają, że dla wielu kobiet nowotwór piersi przestał być śmiertelny, a stał się choroba przewlekłą. Skutecznie można leczyć nawet zaawansowanego raka piersi z przerzutami, a także, u kobiet w ciąży.

Utworzenia takich centrów oczekuje też Unia Europejska. Na razie w Polsce działają trzy akredytowane breast cancer unity (BCU): w Szczecinie, Kielcach i Krakowie. Te planowane przez resort zdrowia mają mieć nieco łagodniejsze wymogi, niż wskazują europejskie wytyczne, ale i tak będą oferować wysoką jakość leczenia:

– W jednym miejscu będą zgromadzone osoby o największym doświadczeniu oraz leki i wyroby medyczne. Nazywamy takie miejsca centrum doskonałości, ponieważ wykonuje się w nich bardzo dużo diagnostyki i leczenia, więc zespół ma wysokie doświadczenie. Równocześnie szczycą się spełnianiem wysokich standardów, jeśli chodzi o sprzęt i ewaluację leczenia – podkreśla Piotr Warczyński, były wiceminister zdrowia.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH