Bułgarska Sopharma zadebiutuje na warszawskiej giełdzie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: parkiet.com/rynekaptek.pl   10-12-2009, 12:04

Bułgarska Sopharma zadebiutuje na warszawskiej giełdzie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W lutym 2010 roku zadebiutuje na GPW bułgarski producent leków Sopharma.

Przy okazji debiutu w Polsce Sopharma nie będzie emitować nowych akcji. Na bułgarskiej giełdzie spółka wyceniana jest obecnie na około 530 mln lewów, czyli ok.  1,1 mld zł – donosi Parkiet.com.

Sopharma działa m.in. w Polsce. Sprzedaje własne produkty (np. Tabex, lek pomagający rzucić palenie, miał w 2007 r. blisko 17-proc. udział w rynku). Firma kupiła też większościowy pakiet w spółce Zdrovit wytwarzającej suplementy diety i witaminy.

Bułgarska firma od pewnego czasu realizuje strategię akwizycji w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2007 r. przejęła firmę Vitamini na Ukrainie, w 2008 r. serbskie przedsiębiorstwo Ivanchich and Sons, a w 2009 r. spółkę dystrybuującą i produkującą leki na Łotwie - Briz.

– Wejście na GPW wydaje się kolejnym krokiem w celu przyciągnięcia inwestorów i realizacji tego planu. Jako firma generyczna ma duże szanse rozwoju w naszym regionie Europy, gdzie prym wiodą tańsze odpowiedniki innowacyjnych leków. Tym bardziej, że na razie rządy nie będą podejmować kroków w celu zwiększenia dostępu do leków innowacyjnych – komentuje Monika Stefańczyk, analityk rynku farmaceutycznego z firmy PMR.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH