Całkowity zakaz spotkań z przedstawicielami handlowymi „zbyt daleko idący”

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   11-05-2009, 07:29

Całkowity zakaz spotkań z przedstawicielami handlowymi „zbyt daleko idący” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadzenie przez niektórych dyrektorów szpitali całkowitego zakazu spotkań przedstawicieli medycznych z lekarzami na terenie placówki jest niezgodne z obowiązującymi przepisami - ustaliła Gazeta Prawna. Takiej interpretacji przepisów nie chce i resort zdrowia.

Od początku roku przedstawiciele firm medycznych muszą uzyskiwać specjalne zgody kierowników placówek medycznych na spotkania z lekarzami. Mogą się z nimi spotykać tylko po godzinach pracy specjalistów. Nowe przepisy nie są jednak precyzyjne co w praktyce powoduje, że szpitale maja własne regulaminy dotyczące takich wizyt. Część placówek zabroniła całkowicie takich spotkań.

– Handlowcy w ogóle nie spotykają się z lekarzami na terenie szpitala. Dyrekcja postanowiła wprowadzić całkowity zakaz, bo nie chce, aby przedstawiciele medyczni zajmowali czas lekarzom, kiedy przyjmują pacjentów – mówi wypowiada się dla Gazety Prawnej Agnieszka Osińska, rzecznik prasowy Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie

Takiego zakazu kontaktu nie ma natomiast kierownictwo szpitalnej apteki. – Wcześniej przedstawiciel musi złożyć wniosek do dyrekcji o spotkanie, a ta musi się na to zgodzić. Spadła więc liczba takich wizyt w palcówce – dodaje Mariusz Miszczuk, kierownik szpitalnej apteki lubelskiego szpitala.

Zakaz spotykania się z lekarzami krytykują firmy medyczne. INFARMA, stowarzyszenie skupiające firmy farmaceutyczne, zwróciło się do resortu zdrowia do wyjaśnienie sprawy. – Uzyskaliśmy zapewnienie, że celem wprowadzenia przepisów było uporządkowanie wizyt przedstawicieli medycznych, aby nie odbywały się one w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych, a nie wprowadzenie całkowitego ich zakazu – mówi Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny INFARMY.

Resort stoi na stanowisku, że wprowadzanie całkowitego zakazu spotkań lekarzy z przedstawicielami na terenie placówek zdrowia jest niezgodne z prawem. - Przecież w rozporządzeniu nie ma o nim mowy. To niektórzy dyrektorzy poszli zbyt daleko w ich interpretacji – mówi GP Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia.

W placówkach, które pozwalają na spotkania obowiązuje regulamin takich kontaktów. Przedstawiciele handlowi muszą przestrzegać ustalonych procedur, czyli złożyć wniosek w tej sprawie i uzyskać zgodę dyrekcji. Część placówek wciąż jednak nie przygotowała wewnętrznych regulaminów w sprawie spotkań handlowców z lekarzami. Do czasu ich przygotowania wizyty są zawieszone. Dlatego firmy medyczne szukają innych możliwości reklamowania produktów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH