Celon ze zgodą na badania kliniczne esketaminy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Celon Pharma/ rynekaptek.pl   28-11-2017, 15:21

Celon ze zgodą na badania kliniczne esketaminy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozwolenie na prowadzenie badania klinicznego esketaminy w podaniu inhalacyjnym - informuje spółka Celon Pharma.

Celon Pharma otrzymała zgodę na rozpoczęcie programu klinicznego, który obejmie w I fazie kilkudziesięciu zdrowych ochotników. Badanie będzie miało na celu weryfikację właściwości farmakokinetycznych enancjomeru s-ketaminy, a także ustalenie efektywnej dawki, która zostanie podana pacjentom w kolejnej fazie programu klinicznego.

Badanie I fazy zostanie przeprowadzone w ośrodku w Polsce i potrwa do II kwartału 2018 roku.

- Przewidujemy, że I faza potrwa do kwietnia 2018 roku. Rozwój naszego leku opartego na esketaminie, obejmujący również fazę II badań klinicznych, został dofinansowany przez NCBiR na kwotę ponad 12 mln zł - informuje dr Maciej Wieczorek, prezes zarządu Celon Pharma S.A.

Celon Pharma jest pierwszą polską spółką, która wprowadziła do rozwoju klinicznego lek przeciwdepresyjny - dodaje.

Ketamina jest bardzo dobrze znaną substancją, odkrytą w latach 60-tych XX wieku i stosowaną w anestezji, ma również właściwości przeciwbólowe i jest używana w weterynarii. Antydepresyjny mechanizm działania ketaminy nie jest do końca poznany, ale od czasu odkrycia jej właściwości przeciwdepresyjnych, które zauważono przy użyciu subanestetycznych dawek, przeprowadzonych zostało kilkanaście badań klinicznych.  

Opracowana nowa forma podania leku w formie wziewnej stwarza możliwość poza szpitalnego leczenia depresji, zapewnia wysoką precyzję dawkowania, co jest istotne zwłaszcza w związku z występowaniem potencjalnych efektów ubocznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH