
Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje obligatoryjności szczepienia przeciwko COVID-19 - informuje resort zdrowia. Dodaje również, iż proces negocjacyjny z producentami jest poufny, a cena szczepionki jest objęta tajemnicą negocjacyjną.
Posłanka Anna Maria Siarkowska skierowała do ministra zdrowia kilka pytań w sprawie szczepień przeciw COVID-19.
Jedno z nich dotyczy tego czy rząd planuje zachowanie dobrowolności szczepień przeciwko COVID-19? Czy rząd planuje powszechny program szczepień przeciwko COVID-19?
- Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje obligatoryjności szczepienia i zakłada, że szczepienia będą jedynie rekomendowane - odpowiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.
Zgodnie ze wstępnymi rekomendacjami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, szczepionka będzie rekomendowana dla pracowników ochrony zdrowia, osób w wieku powyżej 65 lat oraz osób dorosłych z chorobami przewlekłymi (choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, cukrzyca lub przewlekła choroba układu oddechowego). Natomiast, ostateczne rekomendacje, będą uzależnione od szczepionki oraz od wskazania, na które otrzymała dopuszczenie do obrotu.
Posłanka spytała też, ile dawek szczepionki przeciwko COVID-19 ma zamiar zakupić Polska i ile to będzie kosztować?
Jak poinformował wiceminister, 18 sierpnia 2020 roku Minister Zdrowia powołał Zespołu do spraw zakupu szczepionki na COVID-19, który ma za zadanie m.in. opracowanie rekomendacji dotyczących zapotrzebowania na szczepionkę w ramach poszczególnych umów.
- Prace Zespołu nad rekomendacjami dla Ministra Zdrowia są w toku. Negocjacje z firmami farmaceutycznymi prowadzone są przez tzw. „wspólny zespół negocjacyjny”, w skład którego wchodzą przedstawiciele KE oraz wybranych państw członkowskich: Francji, Hiszpanii, Niderlandów, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch - opisał Maciej Miłkowski.
- Cały proces negocjacyjny jest poufny, a cena szczepionki jest objęta tajemnicą negocjacyjną. Umowy są podpisywane przez Komisję Europejską, która nadaje im odpowiednią klauzulę niejawności. O dostęp do informacji można wnioskować bezpośrednio do KE wypełniając wymogi formalne wyznaczonych procedur - dodał.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych