Cena Xarelto do weryfikacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOIA/rynekaptek.pl   11-08-2017, 09:28

Cena Xarelto do weryfikacji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ile tak naprawdę warte jest Xarelto, jeżeli opakowanie 28-tabletkowe można kupić w cenie niższej niż opakowanie refundowane 14-tabletkowe? Zjawisko to jest swoistym kuriozum - pisze dr Wojciech Musiał, członek Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Zgodnie z cenami hurtowymi jednej z największych hurtowni w Polsce i cenami leku w aptekach sieciowych, dr Musiał wskazuje, iż opakowanie leku refundowanego Xarelto 15 mg a 14 tabletek wyceniane jest na kwotę 121, 42 zł, zaś opakowanie tej samej dawki, nierefundowane po 28 tabletek 337,34 zł.

- W przypadku dawki 20 mg jest to odpowiednio 125,24 zł za opakowanie 14 sztuk i 325,38 zł za opakowanie 28 sztuk. Co należy w tym miejscu zaznaczyć jako niezwykle ważne, opakowania obu dawek po 14 tabletek są na liście refundacyjnej i posiadają cenę detaliczną urzędową. Wynosi ona dla Xarelto 15 mg a 14 sztuk 142,87zł i Xarelto 20 mg a 14 sztuk 144,46 zł - zauważa.

W jego ocenie tu pojawia się wątpliwość, mogąca świadczyć o braku kontroli nad wydatkowaniem publicznego pieniądza.

Dr Wojciech Musiał wyjaśnia, że w sieciach aptecznych dostępne są opakowania powyższych leków nierefundowane po 28 sztuk w cenach detalicznych brutto dla pacjenta nawet poniżej 130 zł. Dla poniższego zestawienia przyjęto cenę detaliczną 130 zł. 

- Jeśli ktokolwiek zetknął się z jeszcze niższą, to zdawać sobie musi sprawę, że rozmiar stanu faktycznego pretendującego do miana patologii jest jeszcze większy, a niezależnie od ceny każde wydane opakowanie Xarelto mogłoby narażać budżet państwa na straty finansowe.  I to pomimo że oficjalna cena hurtowa dla opakowań 28- tabletkowych wynosi dla dawki 15 mg 325,38 zł, a dla dawki 20 mg 337,34 zł.

Dalej czytamy: - Ile więc tak naprawdę warte jest Xarelto, jeżeli opakowanie 28-tabletkowe można kupić w cenie niższej niż opakowanie refundowane 14-tabletkowe? Zjawisko to jest swoistym kuriozum - stwierdza członek Prezydium Wielkopolskiej ORA.

Jego zdaniem, Ministerstwo Zdrowia powinno natychmiast zweryfikować cenę niektórych leków refundowanych, takich jak np. Xarelto.

Więcej: https://www.woia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH