Centrum Informacyjne Sejmu ws. zwolnionego prawnika BAS

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: CIS/ rynekaptek.pl   22-06-2017, 10:39

Centrum Informacyjne Sejmu ws. zwolnionego prawnika BAS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z nieścisłymi informacjami podawanymi przez niektóre redakcje, dotyczącymi okoliczności zakończenia współpracy z jednym z wicedyrektorów Biura Analiz Sejmowych, Centrum Informacyjne Sejmu przedstawiło swoje stanowisko.

Publikujemy oświadczenie CIS w całości:

"Biuro Analiz Sejmowych to jedna z kluczowych komórek organizacyjnych Kancelarii Sejmu. Do jej zadań należy wykonywanie i organizowanie doradztwa naukowego na rzecz Sejmu, jego organów, posłów oraz Kancelarii Sejmu. Działalność doradcza i opiniodawcza BAS dotyczy m.in. spraw związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Wykonywanie powyższych zadań wymaga najwyższych kwalifikacji eksperckich – z tego względu wielu pracowników i współpracowników BAS posiada stopnie i tytuły naukowe, przede wszystkim w zakresie nauk prawnych.

W celu efektywniejszego wykonywania powierzonych Biuru Analiz Sejmowych zadań od 1 czerwca 2017 r. zreorganizowano strukturę Biura.

W ramach reorganizacji dokonano m.in. redukcji nadmiernie rozbudowanej kadry kierowniczej, zmniejszając liczbę wicedyrektorów z pięciu do dwóch. Przyjęto przy tym założenie, że w celu zapewnienia najwyższego poziomu doradztwa na rzecz Sejmu, osoby zajmujące stanowiska kierownicze (od naczelnika wzwyż) w Biurze powinny posiadać stopień lub tytuł naukowy (przynajmniej stopień doktora). Ponadto osoby zajmujące się opiniowaniem kwestii zgodności projektów ustaw z prawem UE powinny posiadać wykształcenie prawnicze.

Decyzja o zakończeniu współpracy z osobą opisywaną w publikacjach medialnych była jedynie konsekwencją wyżej opisanych założeń. Jednocześnie wyjaśniamy, że osoba ta ani w obecnej kadencji ani w poprzednich kadencjach Sejmu osobiście nie sporządzała opinii prawnych.

Przytoczone w mediach przykłady opinii prawnych, dotyczących zgodności z prawem unijnym projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego (tzw. apteka dla aptekarzy) oraz zmian w Prawie ochrony środowiska (dot. wycinki drzew) są nieadekwatne. Opinii tych nie sporządziła i nie weryfikowała osoba, której dotyczyły publikacje prasowe z 19 czerwca br. Dokonała jedynie ich formalnej akceptacji, co jest elementem służbowej procedury doręczania opinii Marszałkowi Sejmu. Przytoczone opinie, jak wszystkie inne dotyczące zgodności projektów ustaw z prawem unijnym, są dostępne na stronie Sejmu".

Jak podało radio RMF FM, Jakub Borawski, wicedyrektor Biura Analiz Sejmowych został zwolniony na miesiąc przed objęciem emerytalnym okresem ochronnym. Powodem zwolnienia mogły być negatywne opinie dotyczące "Apteki dla aptekarza" i ustawa o wycince drzew.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH