Ceny leków wciąż niższe w Polsce niż innych krajach UE

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   11-04-2017, 10:29

Ceny leków wciąż niższe w Polsce niż innych krajach UE Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polski rynek farmaceutyczny wyceniany jest obecnie na 34 mld zł. Porównując jednak konsumpcję leków na głowę mieszkańca w krajach Unii Europejskiej, okazuje się, że Polska jest poniżej średniej – mówi Magdalena Kruszewska, prezes Sanofi-Aventis Polska.

Jak tłumaczy prezes Kruszewska w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, składa się na to nie tylko fakt, że Polacy wciąż stosują mniej leków niż wielu Europejczyków, ale także to, że średnie ceny leków zarówno na receptę, jak i bez recepty są w Polsce niższe niż w innych krajach.

Prezes Sanofi odniosła się również do wydatków na ochronę zdrowia i rankingu przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w którym Polska pod względem finansowania ochrony zdrowia zajmuje dalekie, bo 34 miejsce (na 44 miejsc).

- Średni poziom inwestycji PKB w ochronę zdrowia wynosi w Europie ok. 9 proc., w niektórych krajach sięga nawet 11 proc., a w Polsce wynosi 6,4 proc. Mamy w tym obszarze wiele do zrobienia – przyznała Magdalena Kruszewska.

Zaznaczyła, że zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia na temat wzrostu tych wydatków są bardzo obiecujące: - Tym, co jest jeszcze ważniejsze od tych deklaracji, jest fakt, że obserwujemy otwartość resortu zdrowia na rozmowy z przedstawicielami branży, zarówno z producentami lokalnymi, jak i branżą innowacyjną.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH