Charytatywnie nie tylko na święta

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Przeniosło, Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   22-12-2010, 16:17

Charytatywnie nie tylko na święta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed Świętami Bożego Narodzenia bardziej niż zwykle pamiętamy o potrzebujących. Na pomoc mogą liczyć także ci, których nie stać na zakup leków.

Z przedstawionych przez Europejski Urząd Statystyczny Eurostat danych wynika, że 17 procent Polaków żyje na granicy ubóstwa. W biedzie żyje co dziesiąty Polak, który ma pracę. W Unii Europejskiej gorzej mają tylko pracujący w Rumunii i Grecji.

Wskaźnik ubóstwa według unijnych wyliczeń to 750 zł na osobę w gospodarstwie domowym. Wiele osób musi przeżyć jednak w Polsce o zaledwie kilka złotych więcej ponad tę kwotę. Problem dotyczy nie tylko niewykwalifikowanych robotników, ale także osób z wyższym wykształceniem.

Ilu pacjentów nie kupuje leków
W praktyce każdego dnia aptekarze spotykają się z sytuacjami, gdzie pacjenci odchodzą „od okienka" z niezrealizowaną receptą. Raport „Polskiego pacjenta portret własny" pokazuje, że mimo wysokich deklaracji pacjentów w realizacji recept, to cena wydaje się największą barierą w wykupywaniu leków - 16% przewlekle chorych rezygnuje z zakupu leków często lub bardzo często, ponieważ leki były zbyt drogie.

Jedynie 48 badanych deklaruje, że nigdy nie zdarzyło im się nie wykupić recepty ze względu na zbyt wysoką cenę leków. Dla pozostałych, nawet, jeśli rzadko, może to być problem.

Z danych IMS wynika, że w Polsce wydajemy na leki na jednego obywatela mniej niż nasi sąsiedzi. Na statystycznego Polaka przypada kwota 100-105 dolarów rocznie, którą wydaje na leki. Jest to łączna kwota, jaką wydaje pacjent w aptece i refundacji NFZ. Eksperci zauważają, że o ile łączna suma wydatków w Polsce na leki jest niższa, jednak mamy jeden z najwyższych wskaźników współpłacenia za leki przez pacjentów.
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH