"Chcemy przedstawić MZ pewną konkretną grupę zainteresowanych szczepieniami farmaceutów"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tokfm.pl, LJ/ rynekaptek.pl   07-01-2021, 08:01

"Chcemy przedstawić MZ pewną konkretną grupę zainteresowanych szczepieniami farmaceutów" Jestem bardzo osobiście zainteresowany tym, by jak największa liczba farmaceutów zgłosiła się do szkoleń i szczepień - mówi wiceprezes NRA (fot. Pixabay)

W odpowiedzi na potrzeby pacjentów i systemu, już przygotowujemy i zbieramy zgłoszenia farmaceutów do szybkiego rozpoczęcia szkoleń - poinformował wiceszef NRA, Michał Byliniak. Chodzi o przeszkolenie farmaceutów do szczepień przeciwko COVID.

- Nie mówimy w tej chwili o szczepieniach w aptekach. Oczywiście ten proces jest realizowany w niektórych krajach w aptekach. Szczepionki w aptekach są podawane na przykład w Wielkiej Brytanii, niemniej zostało to wdrożone na bazie wieloletnich doświadczeń związanych z prowadzeniem szczepień przeciwko grypie czy wielu innych szczepień, które tam są w aptekach realizowane.

W Polsce mówimy o nowym uprawnieniu - dosyć wyjątkowej specyfice szczepionek przechowywanych w bardzo niskich temperaturach, wymagających szybkiego zużycia szczepionki po otwarciu fiolki wielodawkowej. - Kwestia realizacji szczepień w aptekach nie jest tematem, który jest obecnie rozważany - podkreślał.

Szkolenie: teoria + praktyka
Jak dodał, jest to możliwe do wprowadzenia w przyszłości, ale wymagają dostosowania przepisów i przeprowadzenia szkoleń związanych z tym, jak bezpiecznie prowadzić te szczepienia. - To pieśń przyszłości. Do tego potrzebne są szkolenia.

Po pierwsze, w części teoretycznej - te jesteśmy w stanie przeprowadzić bardzo szybko, drogą zdalną, która obecnie bardzo dobrze funkcjonuje. Plus szkolenia praktyczne, gdzie będziemy przygotowywać farmaceutów już do praktycznego podawania szczepionek oraz reagowania na potencjalne wystąpienia działań niepożądanych.

Wyjaśnił, że takie szkolenia w praktyce zajmują kilkadziesiąt godzin teoretyki i kilka godzin szczepień praktycznych, przypomnienie pierwszej pomocy i identyfikacji objawów działań niepożądanych.

- Jestem bardzo osobiście zainteresowany tym, by jak największa liczba farmaceutów zgłosiła się do szkoleń i szczepień. Z naszej strony już zaplanowaliśmy akcję zbierania zgłoszeń ze strony farmaceutów do przejścia takiego szkolenia. Chcemy skoordynować ten proces tak, aby móc przedstawić ministerstwu zdrowia pewną konkretną grupę zainteresowanych farmaceutów. Nie jest tak, że wszyscy są zainteresowani. Pojawiają się obawy i wątpliwości spowodowane brakiem przeszkolenia - dodał.

Tak, ale...
W ocenie farmaceutki Olgi Sierpniowskiej, zapytanej na antenie TOK FM o ten pomysł, jest to bardzo dobra inicjatywa. - Farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia przeciwko COVID-19 po uzyskaniu kwalifikacji. Takie dwuetapowe szkolenia, obejmujące także część praktyczną mogłyby zacząć się już na przełomie lutego i marca. W mojej ocenie włączenie farmaceutów do tego procesu to bardzo dobra decyzja.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH