"Chcemy utworzyć uniwersalne podejście do wszystkich graczy na rynku"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   24-10-2017, 14:22

"Chcemy utworzyć uniwersalne podejście do wszystkich graczy na rynku" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prace nad nowelą ustawy refundacyjnej trwają już od wielu miesięcy, teraz głównie po stronie Ministerstwa Rozwoju. Chcemy dorzucić nasz kawałek do ustawy, czyli przyjąć korzystne zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w sektor farmaceutyczny - wskazał wiceminister zdrowia Marcin Czech.

- Chcielibyśmy stworzyć, omijając cykl polityczny, podejście do przemysłu farmaceutycznego, bazując na ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Będziemy także współpracować w kwestiach związanych z refundacją, mając na uwadze wspieranie polskiej gospodarki – zaznaczył wiceminister podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (24 października) podczas sesji dotyczącej przemysłu farmaceutycznego.

Zwrócił uwagę, że przemysł farmaceutyczny w Polsce mógłby rozwijać się nawiązując aktywną współpracę z rynkami międzynarodowymi, kierując się jednocześnie wysoką jakością wykształcenia i doświadczenia polskich kadr. - Współpraca między uczelniami a przemysłem w Polsce jest bardzo mocna, dlatego optymistycznie patrzę na rolę polskich naukowców i przedsiębiorców oraz na to co, wspólnie możemy wypracować – podkreślił Marcin Czech.

Poinformował, że w dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej resort zdrowia zamierza przyjąć pewnie rozwiązania, które mobilizowałyby przedsiębiorców do inwestowania w Polsce poprzez specjalny system zachęt.

- Ocena określająca aktywność przedsiębiorcy na tym rynku, będzie się dokonywała poprzez pryzmat różnych elementów. Jednym z nich jest płacenie podatków w Polsce , posiadanie produkcji na terenie Polski, czy prowadzenie tutaj badań klinicznych.

Marcin Czech przyznał, że prace nad nowelą trwają już od wielu miesięcy, teraz głównie po stronie Ministerstwa Rozwoju. - My chcielibyśmy dorzucić ten nasz kawałek do ustawy refundacyjnej. Firm, które działają na terenie Polski nie będziemy dzielić, na te które należą do polskich czy zagranicznych przedsiębiorców. Chcemy utworzyć uniwersalne podejście do wszystkich graczy na rynku, tak aby były zgodnie z regulacjami unijnymi - zaznaczył.

- Jest to trudna gra, z którą musimy się zmierzyć, żeby te parametry dotyczące zachęt były brane pod wagę w dyskusjach dotyczących kreowania cen leków. Jest wola, aby mocniej umocować oszczędności wynikające z instrumentu podziału ryzyka w systemie. Jest to duże wyzwanie. Naszą misją jest to, aby pieniądze z RSS wracały do wydatków na leki, co zostało także wskazane przez Ministerstwo Finansów.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH