"Chcemy utworzyć uniwersalne podejście do wszystkich graczy na rynku"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   24-10-2017, 14:22

"Chcemy utworzyć uniwersalne podejście do wszystkich graczy na rynku" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prace nad nowelą ustawy refundacyjnej trwają już od wielu miesięcy, teraz głównie po stronie Ministerstwa Rozwoju. Chcemy dorzucić nasz kawałek do ustawy, czyli przyjąć korzystne zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w sektor farmaceutyczny - wskazał wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Podał również, że resort chce lepiej ulokować środki z RSS, tworząc jednocześnie mechanizm zabezpieczający, czyli payback.

- Wszyscy się boją paybacku. Zdajemy sobie sprawę, że w jakiejkolwiek formie zostanie zapisany, to nadal nie wszyscy będą z niego zadowoleni. Obawiam się, że w ten sposób „wykreujemy niezadowolonych”. W tej sprawie niesłychanie trudno jest naleźć konsensus – podsumował.

Z kolei jak zaznaczył Jana Staniłko, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, rząd ma pośredni wpływ na rozwój inwestycji w sektorze farmaceutycznym.

- Trzeba pamiętać, że pieniądze na rozwój są, na przykład w Polskim Funduszu Rozwoju, z drugiej strony ograniczeniem są strategie innowacyjne. Firmy innowacyjne powinny uzyskać jak najszybszy dostęp do refundacji, jednak tylko na zasadach korzystnych na polskiej gospodarki i nauki – stwierdził Jan Staniłko.

Podał, że jednym z pomysłów jest ulokowanie części środków z instrumentu dzielenia ryzyka w ośrodkach badawczych. – W tym momencie pojawia się rząd, gdyż ma pływ na rozwój nauki i może skutecznie pośredniczyć w takich przedsięwzięciach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH