Co się zmieni w psychiatrii dziecięcej?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-01-2021, 14:23

Co się zmieni w psychiatrii dziecięcej? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach systemu psychiatrii dziecięcej pojawia się kilka nowych elementów, m.in. bezpłatna infolinia oraz dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych - powiedział 20 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski podczas konferencji prasowej wskazywał, że proces przebudowy systemu psychiatrii dziecięcej rozpoczął się w 2018 roku.

- Zakłada kompleksową przebudowę systemu psychiatrii dziecięcej, odejścia od takiego, można powiedzieć, już bardzo +zużytego+ modelu psychiatrii, opartej na oddziałach szpitalnych, w kierunku psychiatrii środowiskowej, którą aktywnie budujemy od początku roku 2020 - powiedział minister zdrowia.

- To, co dziś robimy, to jest pewne przyspieszenie w tym procesie, bo pojawiają się nowe środki na retaryfikację, na wzmocnienie infrastrukturalne (...) i myślę, że w ten sposób trzeba to postrzegać, że pandemia jest okazją do tego, by przyspieszyć pewne działania - wskazywał.

Niedzielski podkreślił, że w ramach systemu psychiatrii dziecięcej pojawia się kilka nowych elementów, m.in. bezpłatna infolinia oraz dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych.

- Co jest oczywiście konsekwencją okresu pandemii i tego, że w czasie tym dzieci bardzo dużo pracowały z komputerem. Ale nie tylko pracowały, również było to okno na świat, które pozwalało w tych czasach pandemii kontaktować się ze znajomymi, ale też zażywać rozrywki w postaci gier komputerowych - powiedział minister.

Według szefa resortu zdrowia, "w perspektywie roku będziemy w zupełnie innym świecie w psychiatrii dziecięcej, gdzie każde dziecko, młoda osoba, rodzic będzie wiedział, że w każdym powiecie może zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami czy problemami swoich dzieci".

- Tam zostanie zaopiekowany, tam będzie mógł skorzystać z psychoterapii. Będzie również w przypadku, jeśli ośrodek jest niewystarczający do prowadzenia leczenia, zostać skierowany do wyższych poziomów - tłumaczył.

W opinii ministra zdrowia, w tym zakresie "bardzo dużo się zmienia i zmienia się na pewno z korzyścią dla młodzieży".

Na wspólnej z ministrem zdrowia konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł. Podkreślił ponadto, że w ubiegłym roku zwiększono też łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562. Szef rządu poinformował też, że na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży zostanie przeznaczone 220 mln zł, a na poprawę infrastruktury trafi 120 mln zł.

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH