COVID-19. Jak farmaceuta może chronić siebie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   03-03-2020, 11:21

COVID-19. Jak farmaceuta może chronić siebie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli pacjent nie kaszle i nie kicha w kierunku farmaceuty, za bezpieczną odległość uważa się 1-1,5 m. Zaleca się też częste mycie rąk, dezynfekcję blatów, klamek i innych przedmiotów oraz powierzchni narażonych na skażenie drogą kropelkową, a także jak najczęstszą wymianę fartuchów ochronnych.

W komunikatach Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia pojawiła się informacja skierowana do lekarzy, iż w przypadku kontaktu z pacjentem bez wykonywania czynności zabiegowych, inwazyjnych, toalety pacjenta (dalszy niż 1-1,5 m) zaopatrzyć się w maseczki, rękawiczki i fartuch ochronny jednorazowy. W przypadku bliskiego kontaktu z pacjentem dodatkowo przydadzą się okulary typu gogle, albo przyłbice chroniące oczy".

W porozumieniu z urzędami, NIA wydała zestaw informacji, zalecając zachowanie przez pracowników aptek środków ostrożności mających na celu zabezpieczenie personelu przed infekcją.

Jeśli pacjent nie kaszle i nie kicha w kierunku farmaceuty, za bezpieczną odległość uważa się 1-1,5 m od drugiej osoby, z którą się rozmawia.

Zaleca się też częste mycie rąk, dezynfekcję blatów, klamek i innych przedmiotów oraz powierzchni narażonych na skażenie drogą kropelkową, a także jak najczęstszą wymianę fartuchów ochronnych.

Wirus ten jako wirus osłonkowy, podatny jest na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu.

Podsumowują, zaleca się:

- zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5m), najbezpieczniej, jeśli kontakt w aptece odbywa się przez szybę,

- po wykonaniu czynności umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować je środkiem na bazie alkoholu (min. 60%),

- pamiętać, aby w trakcie wykonywania czynności i w czasie przed umyciem lub zdezynfekowaniem rąk nie dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu,

- zapewnić, że miejsca pracy są czyste i higieniczne-powierzchnie w tym biurka, lady i przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH