COVID-19: jeśli będą chętni do szczepień i szczepionki, to samo ich podanie może być wąskim gardłem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pharmaceutical-journal.com, PAP, LJ/ rynekaptek.pl   19-11-2020, 13:05

COVID-19: jeśli będą chętni do szczepień i szczepionki, to samo ich podanie może być wąskim gardłem Czy podanie 62 mln dawek szczepionki w określonym czasie jest realne? (fot. Pixabay)

W Wielkiej Brytanii trwają już przygotowania do dystrybucji i podawania szczepionek przeciwko COVID-19 poprzez gabinety lekarskie i apteki. W Polsce wiceminister zdrowia wyraził życzenie, że zaszczepi się cała populacja dorosłych Polaków, czyli dla 31 mln osób. Tylko czy jest to realne do wykonania?

Należy też pamiętać, że firmy ogłosiły informacje o swoich preparatach, podając, iż ta skuteczność została uzyskana po podaniu dwóch dawek szczepionki.

Wąskie gardło
Czy podanie 62 mln dawek szczepionki w określonym czasie jest realne? W czerwcu br. podczas debaty online zorganizowanej przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy oraz Koalicję Na Rzecz Szczepień w Aptekach, prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, uznał, że nie.

Pokazał to na przykładzie szczepień p/ grypie. - Jak zaszczepić 20 mln ludzi w ciągu 2-3 miesięcy? To jest niemożliwe przy obecnych możliwościach ochrony zdrowia. To jest przykład wąskiego gardła. O ile porada szczepienna swego czasu trwała 15 minut, to teraz przy tych wszystkich ośrodkach ochrony osobistej, będzie trwało pół godziny. Lekarz i pielęgniarka są w stanie zaszczepić po 80 osób dziennie. Trzeba by uruchomić 57 tys. lekarzy i tyle samo pielęgniarek tylko do tego celu. To jest nierealne - ocenił.

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH