COVID-19. NRL: personel medyczny ma możliwość poddawania się testom, ale tylko i wyłącznie jako pacjenci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   20-04-2020, 08:01

COVID-19. NRL: personel medyczny ma możliwość poddawania się testom, ale tylko i wyłącznie jako pacjenci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dopóki personel medyczny, który ma na co dzień kontakt z pacjentami, nie będzie mieć możliwości systematycznego testowania się, to nadal będziemy miejscem transmisji wirusa - mówią lekarze. Nie jesteśmy przeciwni testom w kierunku koronawirusa dla personelu medycznego - odpowiada wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w rozmowie z dziennikarzem TVN24 skomentował m.in. ostatnie decyzje Sejmu, który odrzucił senackie poprawki umożliwiające cotygodniowe testowanie personelu medycznego w kierunku koronawirusa.

Jak stwierdził, nie jest prawdą, że rząd nie godzi się na testowanie medyków. Poprawka senacka mówiąca o testowaniu medyków raz na tydzień nie została przyjęta, ponieważ była to - w jego opinii -  regulacja nadmiarowa. - Dziś te same efekty możemy uzyskać w ramach dostępnych regulacji prawnych. Przypomnę, że NIL poparła szybką ścieżkę testowania dla medyków proponowaną przez NFZ - mówił wiceminister Cieszyński.

Pytany o to jak koszty walki z koronawirusem wpłyną na sytuację finansową w ochronie zdrowia twierdził, że nie należy się obawiać tego, że środki, które były przeznaczone na leczenie Polaków będą teraz pomniejszane z tego powodu, że są przesuwane na zwalczanie epidemii. - NFZ jest finansowany ze składek obywateli, a środki na walkę z koronawirusem pochodzą bezpośrednio z budżetu państwa - przekazał wiceminister.

Mówiąc o finansach zapewnił też, że rząd nie zawiesił prac nad powołaniem funduszu medycznego z którego będą przeznaczone zwiększone środki na onkologię. - Podstawą tych zmian jest Narodowa Strategia Onkologiczna. Ona jest realizowana i będzie skutecznie wdrożona, dzięki dodatkowym środkom, które na ten cel się pojawią - spuentował wiceminister.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH