CSIOZ: po e-recepcie w kraju, jest ambicja uruchomienia e-recepty transgranicznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropas/ rynekaptek.pl   06-06-2017, 08:40

CSIOZ: po e-recepcie w kraju, jest ambicja uruchomienia e-recepty transgranicznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według MZ bezpośrednim sprawdzianem dla informatyzacji w najbliższym czasie będzie nowa metodyka pracy nad elementami platformy P1. Dodatkowo szef resortu zdrowia liczy, że pod koniec tego roku uda się sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić elektroniczną receptę.

CSIOZ opublikowało w poniedziałek (5 czerwca) pierwszą część dokumentacji opisującej jak będzie wyglądała integracja e-recepty z systemem.

Specyfikacje do e-recepty
- Publikujemy pierwszą część dokumentacji integracyjnej do e-recepty, czyli coś, o co już co najmniej w 2010 r. prosili nas np. przedstawiciele urzędów marszałkowskich: „Opublikujcie specyfikacje opisu usług sieciowych do systemu P1, bo nie wiadomo jak się integrować”- zaznaczał Marcin Węgrzyniak. Dyrektor CSIOZ tłumaczy, że przyjęto takie podejście, że system P1 to tak naprawdę taki jeden wielki interfejs.

- Wszystko praktycznie dzieje się jednak w systemach lokalnych, czyli gabinetowych, aptecznych, szpitalnych, natomiast system P1 służy praktycznie tylko do tego, żeby wymieniać informacje między tymi systemami - wyjaśnia.

Aby coś takiego przeprowadzić, nie wystarczy tylko na papierze opublikować specyfikacje usług sieciowych.

- Dajemy też środowisko informatyczne, testowe z gotowymi usługami, w którym firmy informatyczne będą sprawdzić, czy na bazie tej dokumentacji integracyjnej te usługi zostaną prawidłowo zaimplementowane w ich systemach - opisuje Marcin Węgrzyniak.

Wszystko po to, żeby na koniec roku mieć zamkniętą tę funkcjonalność i móc w lutym 2018 roku wystartować już z działającą e-receptą gdzieś na terenie kraju.

- Będziemy chcieli jeszcze przetestować to na jakiejś mniejszej populacji. Nie można tak dużej usługi wprowadzać jednorazowo - tłumaczył szef CSIOZ.

W październiku 2018 roku w tym samym trybie będzie udostępniane elektroniczne skierowanie. CSIOZ planuje też wsparcie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej w tym samym czasie. Stabilizacja systemów P1 ma się zakończyć w kwietniu 2020 roku.

Współpraca transgraniczna
- Jak już uruchomimy e-receptę w kraju, mamy ambicję uruchomienia bardzo szybko uruchomienia elektronicznej e-recepty transgranicznej - dodał na koniec prezes CSIOZ. To z kolei wymaga współdziałania wielu partnerów i instytucji unijnych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH