CSK MSWiA: pierwsze pięć osób otrzyma szczepionkę w warunkach reprezentacyjnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   24-12-2020, 09:05

CSK MSWiA: pierwsze pięć osób otrzyma szczepionkę w warunkach reprezentacyjnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzyma w niedzielę, 27 grudnia 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - powiedziała PAP Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

- Dostawa z Agencji Rezerw Materiałowych do CSK MSWiA to 75 szczepionek, które są podzielne tak, że z każdej można stworzyć pięć, czyli będzie można zaszczepić 375 osób. Szczepienia zaplanowano na 27 grudnia i tego dnia - prawdopodobnie rano - szczepionki będą na miejscu. Na pewno będą w niedzielę. Czy to będzie 6 czy 8 rano, tego szpital zapewne dowie się w nocy w sobotę - dodała.

W niedzielę, 27 grudnia zostanie zaszczepionych w CSK MSWiA ponad 300 osób, którzy są pracownikami tej placówki. Potrwa to kilka godzin. - Na pewno pięć osób otrzyma szczepionkę w warunkach reprezentacyjnych. Chcielibyśmy postawą pracowników CSK MSWiA zachęcić Polaków do tego, aby zaszczepić się przeciw COVID-19 - powiedziała rzeczniczka. Jak informowała już wcześniej, pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka i lekarz z tego szpitala. Pozostałe trzy osoby są jeszcze ustalane. Wstępnie mają to być lekarka i ratownik medyczny. "Na pewno są to osoby, które są przy pacjentach" - przekazała rzeczniczka. To szczepienie odbędzie się w auli szpitala, 27 grudnia.

- Pozostała część szczepionek będzie dystrybuowana w klinikach, w których pracownicy zajmują się pacjentami zakażonymi koronawirusem - dodała. Gotowe szczepionki trafią do tych klinik. Tam w gabinetach zabiegowych otrzyma je personel. Szczepionki gotowe do podania przygotuje apteka szpitalna, ponieważ ten preparat, zanim stanie się gotową do podania szczepionką, wymaga odpowiedniego przygotowania.

- Apteka szpitalna na odziały przekazuje już ten gotowy preparat - wyjaśniła Sołtys. Personel danego oddziału będzie szczepić pozostałych zgłoszonych do szczepień w danej klinice. W szczepieniach będą pomagać także rezydenci, a także farmaceuci: - Po odpowiednim kursie do wykonywania szczepień będą uprawnieni też farmaceuci - poinformowała rzeczniczka.

Do tej pory w szpitalu zgłosiło się na szczepienie 1540 osób; w tej grupie są nie tylko medycy, ale także np. prawnicy szpitala oraz pracownicy administracyjni. Jest to 50 proc. całej liczby pracowników CSK MSWiA, ale - jak zauważyła rzeczniczka - część personelu pracuje także w innych miejscach i mogła już znaleźć się na innej liście szczepień w innym miejscu. Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitala 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH