
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzyma w niedzielę, 27 grudnia 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - powiedziała PAP Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.
Dr Joanna Piątkowska, anestezjolog z Centrum Szczepień CSK MSWiA, opowiedziała PAP o tym, ile czasu mają medycy na użycie szczepionki na COVID-19, kiedy zostanie ona już rozmrożona. - Po rozmrożeniu szczepionka ma ograniczoną ważność. Po otrzymaniu ze szpitalnej apteki mamy 120 godzin, czyli 5 dni na użycie szczepionek. W związku z tym trzeba wyliczyć, ilu uda się przyjąć dziennie pacjentów - zauważyła.
Oprócz tego, że szczepionka na COVID-19 ma ograniczoną ważność, to trzeba ją też rozcieńczyć przed podaniem. Dr Piątkowska wyjaśniała, że po rozcieńczeniu szczepionka zachowuje stabilność chemiczną i fizyczną przez sześć godzin, ale przechowywana w temperaturze od 2 do 8 stopni C. Po wyjęciu z lodówki, czyli w temperaturze pokojowej, musi być zużyta w ciągu dwóch godzin, czyli w tym czasie trafić do pacjentów.
Lekarka wyjaśniła ponadto, jakie kryteria musi spełniać pacjent, aby otrzymać szczepionkę. Taka osoba nie może wykazywać ostrej infekcji. I tak np. osoba z katarem może być zaszczepiona, ale szczepionki już nie dostanie, jeśli ma wysoką gorączkę, czy bóle mięśniowo-stawowe. - Wtedy będziemy odraczać szczepienie. Liczy się też wywiad alergiczny w związku ze zgłoszeniami, jakie miały miejsce w Wielkiej Brytanii, czy USA - dodała, podkreślając, że na to także będzie zwracana uwaga, zanim ktoś otrzyma szczepionkę.
Przy szczepieniach medycy będą również zwracać uwagę na osoby, które przyjmują leki immunosupresyjne, czy sterydy. - Oczywiście podaje się takim pacjentom szczepionkę - podkreśliła dr Piątkowska. Jak wynika z doniesień na temat tej szczepionki - o czym mówiła lekarka - w takim przypadku odpowiedź immunologiczna jest słabsza. Czasem - o ile jest to możliwe - zmniejsza się dawki leków przed planowanym szczepieniem.
Szczepionka nie będzie podawana też kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym piersią. - Należy poinformować szczepiące się kobiety w wieku rozrodczym o tym, że nie powinny one zachodzić w ciążę przez co najmniej dwa miesiące po podaniu drugiej dawki - wskazała lekarka. Zwróciła również uwagę na to, że szczepionki przeciwko COVID-19 nie podaje się z innymi szczepionkami. Należy zachować wtedy odstęp minimum dwóch tygodni.
Natalia Kamińska, PAP
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych