Czechowice-Dziedzice: nie akceptujemy narzuconego nam harmonogramu dyżurów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   24-12-2020, 11:03

Czechowice-Dziedzice: nie akceptujemy narzuconego nam harmonogramu dyżurów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyrażamy sprzeciw wobec faktu, że z całego powiatu do harmonogramu dyżurów w nocy i święta włączono tylko apteki z Czechowic-Dziedzic. Od nowego roku apteki będą pracować tylko w zwykłych (dziennych) godzinach pracy - podkreślają właściciele aptek.

W grudniu br. na stronie internetowej Powiatu Bielsko-Biała opublikowano Uchwałę w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu bielskiego na rok 2021. W załączniku nr 1 wymieniono godziny pracy 47 aptek powiatu bielskiego, a w załączniku nr 2 harmonogram dyżurów, który obejmuje 14 aptek z Czechowic-Dziedzic.

 "Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec faktu, że z całego powiatu do harmonogramu dyżurów włączono tylko apteki z Czechowic-Dziedzic. W Czechowicach-Dziedzicach, tak jak w innych miastach i wsiach naszego powiatu, gdzie znajdują się apteki, np. w Bestwinie, Jasienicy, Kozach, Pisarzowicach, itd., też nie ma całodobowej opieki medycznej, pełnoprofilowego pogotowia ratunkowego, szpitala, SOR-u, izby przyjęć, a pacjenci tych placówek realizują recepty w aptekach tam, gdzie placówki te się znajdują, t.j. w Bielsku-Białej i w Pszczynie" - napisali właściciele aptek. Co jeszcze wytknęli radnym powiatowym:

Jest to sprzeczne z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. ”Prawo przedsiębiorców”, m.in. z art. 12 tej ustawy, który stanowi, że „Organ prowadzi postępowanie w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania”.

Trudno mówić o równym traktowaniu, jeżeli obowiązek dyżurowania narzucili Państwo 14 aptekom z miasta Czechowic-Dziedzic, a zwalniając z tego obowiązku 33 apteki z terenu powiatu. W związku z tym rozważamy zgłoszenie skargi do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw lub pozwu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jednocześnie z art. 94 ust. 2 Prawa farmaceutycznego wynika, że "rozkład godzin pracy aptek (...) winien być dostosowany do potrzeb ludności". Rada Powiatu nie przeprowadziła żadnych badań dotyczących realnego zapotrzebowania na dyżury aptek. Przyzwyczajenie lub odczucie radnych nie są miarodajnymi przesłankami. Z kolei aptekarze, co podkreślamy w niniejszym liście, doskonale znają problemy aptek, w tym znikome zapotrzebowanie na niewykonalne i kosztowne dyżury.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH