Czechowice-Dziedzice: nie akceptujemy narzuconego nam harmonogramu dyżurów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   24-12-2020, 11:03

Czechowice-Dziedzice: nie akceptujemy narzuconego nam harmonogramu dyżurów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyrażamy sprzeciw wobec faktu, że z całego powiatu do harmonogramu dyżurów w nocy i święta włączono tylko apteki z Czechowic-Dziedzic. Od nowego roku apteki będą pracować tylko w zwykłych (dziennych) godzinach pracy - podkreślają właściciele aptek.

Praca non stop byłaby zagrożeniem zdrowia lub życia, pacjentów lub aptekarzy. Wynikająca z przemęczenia pomyłka, w naszej pracy może mieć tragiczne skutki.

Przypominamy, że za organizację ochrony zdrowia na terenie powiatu odpowiadają władze powiatu, a nie apteki lub aptekarze, kierownicy lub pracownicy.

Jest pandemia
Ze względu na pandemię koronawirusa, obecny czas jest trudny dla wszystkich, dla aptek również. Musieliśmy wdrożyć nadzwyczajne procedury, by wizyta w aptece była jak najbardziej bezpieczna, zarówno dla pacjentów, jak i pracujących w niej osób. To oznacza więcej pracy, obowiązków i kosztów.

Dezynfekcja, maseczki, przyłbice, ozonowanie i wietrzenie pomieszczeń, dystans między osobami, to w dzisiejszych czasach konieczny standard. Do aptek przychodzą osoby z różnymi chorobami.

Jako aptekarze jesteśmy szczególnie narażeni na możliwość zarażenia i robimy wszystko, by do tego nie doszło. Część z pracowników aptek przebywa na zwolnieniach chorobowych, część na kwarantannie, część na opiece nad dziećmi, z których te w wieku szkolnym uczą się zdalnie. Jest  nas więc dodatkowo jeszcze mniej, niż deklarowana liczba osób pracujących.

Nie akceptujemy narzuconego nam harmonogramu dyżurów. Nie ma on ani medycznego, ani ekonomicznego uzasadnienia. Nie ma podstaw prawnych i moralnych do zmuszania kogokolwiek do darmowej i niepłatnej pracy, również w zawodach medycznych.

Ani starostwo, ani rada powiatu, burmistrz, NFZ lub minister zdrowia – nikt aptekom nie płaci za dyżury. Jest to sytuacja bez precedensu. Oczekujemy zmiany uchwały dotyczącej dyżurów aptek w 2021 r. i włączenia do harmonogramu dyżurów tylko aptek całodobowych oraz tych, które wyrażą na to zgodę".

Na koniec autorzy pisma podkreślają, że od nowego roku będą pracować tylko w zwykłych (dziennych) godzinach pracy. "Apteki te NIE PRZYSTĄPIĄ do pełnienia dyżurów według harmonogramu zawartego w załączniku nr 2 uchwały" - podkreślają.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH