Czeka nas model kastowy na rynku?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: msp.money.pl/rynekaptek.pl   06-04-2017, 13:17

Czeka nas model kastowy na rynku? Posłowie ponownie zajmują się projektem "AdA'

Obecny kształt ustawy przełoży się na wzrost cen dla pacjentów. Dzięki istnieniu sieci Polacy oszczędzają na lekach 2 mld rocznie. Kiedy sieci znikną, pacjenci zapłacą więcej - mówi WP Money Marcin Piskorski ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

- Ten kształt ustawy stworzy model kastowy na rynku, który będzie bardzo drogi. Ceny po prostu muszą pójść w górę - twierdzi Marcin Piskorski.

Z tą opinią nie zgadza się poseł Waldemar Buda (PiS): - Nie będzie drożej, bo przecież zachowujemy rynek w obecnej formie. Nowe wymogi będą dotyczyć nowo otwieranych aptek. Sieci nie będą mogły się rozwijać, ale będą istnieć – wyjaśnia.

Zdaniem Marcina Piskorskiego, w projekcie jest wiele innych przepisów ograniczających możliwość rozwoju polskim przedsiębiorcom w branży aptecznej, tak jak zasada, by jeden właściciel mógł posiadać najwyżej cztery apteki, ale najbardziej niekorzystne w ich opinii są surowe ograniczenia terytorialne i demograficzne odnoszące się do lokalizacji placówek.

Po przegłosowaniu prawa w obecnej wersji na 3000 mieszkańców danej gminy będzie mogła przypadać tylko jedna apteka. Nowej placówki nie będzie można też otworzyć w promieniu kilometra od już istniejącej.

Polityk PiS jednak przekonuje, że reguły demograficzne i geograficzne mają poprawić rozlokowanie aptek w całym kraju. Nowe mają powstawać tam, gdzie ich brakuje.

Więcej: http://msp.money.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH