
Personel apteczny należy do najbardziej świadomych i odpowiedzialnych grup zawodowych. Jeżeli będą nadal stosowane dotychczasowe zabezpieczenia, w aptekach powinno być bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu - uważa Ministerstwo Zdrowia.
- Liczymy na kontynuację współpracy z resortem zdrowia, a taka miała miejsce choćby w przypadku zabezpieczenia farmaceutów w dodatkowe środki ochronne. Przypomnę, że podczas pierwszej fali COVID-19 apteki otrzymały na własny użytek płyny dezynfekujące, rękawice oraz maski ochronne. Powstała również dedykowana temu procesowi platforma online, przez którą można było składać zamówienia – dodaje rzecznik.
Szczepionki na grypę: apteki mają zastrzeżenia
Alina Górecka wskazuje, w kontekście przygotowywania do sezonu grypowego, iż w zakresie zaopatrzenia aptek w leki przeciwgrypowe, „nie obserwuje innych działań niż te, które podejmowane były co roku”. Zwraca uwagę, że obecnie pojawił się inny problem - bardzo niska dostępność do szczepionek przeciwko grypie.
- Farmaceuci zgłaszają w tej chwili przede wszystkim problemy z nabyciem szczepionek przeciwko grypie. Mają zastrzeżenia co do polityki hurtowni w zakresie dostępności i cen szczepionek dla aptek – mówi prezes WORA.
- Mamy sygnały, że dla aptek zamówienia są realizowane jedynie w około 10 procentach przy zapowiedziach hurtowni, że dostępność w tym roku będzie zdecydowanie mniejsza niż w latach poprzednich. Przy licznych dyskusjach w przestrzeni medialnej o planowanej poprawie wyszczepialności społeczeństwa na grypę przy udziale farmaceutów jest to co najmniej dziwne. Jak widać, problemem nie jest danie uprawnienia farmaceutom do wykonywania szczepień, ale podstawowym problemem jest dostęp do tych szczepionek – stwierdza Alina Górecka.
W jej ocenie, w tym roku przy zwiększonym zainteresowaniu szczepieniami p/grypie i zmniejszonej podaży problem ten będzie mocno widoczny. - Trzeba będzie zweryfikować prawdziwe przyczyny niskiej wyszczepialności w Polsce – uważa.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych