Czy apteki są gotowe na ofensywę wzmożonych jesiennych infekcji? Podobno są

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   09-09-2020, 08:01

Czy apteki są gotowe na ofensywę wzmożonych jesiennych infekcji? Podobno są Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Personel apteczny należy do najbardziej świadomych i odpowiedzialnych grup zawodowych. Jeżeli będą nadal stosowane dotychczasowe zabezpieczenia, w aptekach powinno być bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu - uważa Ministerstwo Zdrowia.

Farmaceuci niepewnie patrzą w przyszłość
Na ten moment można przypuszczać, że specyfiką tego sezonu chorobowego będzie problem w dostępie do szczepionek p/grypie w kontekście, historycznego wręcz, zainteresowani tymi preparatami przez pacjentów. Farmaceuci mogą mieć też obawy, czy szczepionek wystarczy także dla nich (w tym roku przysługuje im pełna refundacja). Zapewniają jednak, że w pierwszej kolejności będą dążyć do zapewnienia szczepionki jak najliczniejszej grupie pacjentów.

W kontekście pandemii Covid-19, wydaje się, że apteki znajdują się obecnie w lepszej sytuacji niż w marcu tego roku, kiedy procedury dotyczące zabezpieczenia aptek, zapewnia ochrony pracownikom i pacjentom tworzyły się wraz ze wzrostem zakażeń. Teraz, choć wiemy więcej na temat przebiegu choroby, nie można wykluczyć, że wypracowane zalecenia trzeba będzie zmodyfikować i rozszerzyć.

Jednak czy można wypracować jeszcze lepsze rozwiązania, kiedy nadal pewne działania i wytyczne są niespójne? Jak mówi nam farmaceutka Paulina Front, z jednej strony każdy stara się zachować ostrożność (liczba zachorowań znacznie nie maleje), a z drugiej strony obserwujemy niefrasobliwe zachowanie polityków podczas kampanii wyborczej (jak i teraz) - niezależnie od opcji politycznej.

-  Przykład, który idzie "z góry" ma według mnie ogromne znaczenie. Pacjenci są zdezorientowani, tworzą teorie spiskowe, tracą pracę niekiedy z dnia na dzień. Ogólnie rzecz ujmując - sytuacja jest niestabilna i trudna, a przy okazji obnaża wiele problemów, z jakimi borykała się ochrona zdrowia od dawna. Teraz to wszystko po prostu bardziej widać – stwierdza farmaceutka.

Jak ocenia, jest mało prawdopodobne, by zalecenia zostały rozszerzone na skalę ogólnopolską (ewentualne restrykcje są wprowadzane w oznakowanych strefach/powiatach). Przypomina, że decyzją nowego Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, został skrócony czas trwania kwarantanny, zgodnie z wytycznymi WHO. Zdaniem farmaceutki, była to dobra decyzja. - Prawda jest jednak taka, że nie wiemy do końca jakich działań ze strony MZ możemy się spodziewać, bo sytuacja jest dynamiczna – mówi.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH