Czy apteki są gotowe na ofensywę wzmożonych jesiennych infekcji? Podobno są

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   09-09-2020, 08:01

Czy apteki są gotowe na ofensywę wzmożonych jesiennych infekcji? Podobno są Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Personel apteczny należy do najbardziej świadomych i odpowiedzialnych grup zawodowych. Jeżeli będą nadal stosowane dotychczasowe zabezpieczenia, w aptekach powinno być bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu - uważa Ministerstwo Zdrowia.

Z obserwacji farmaceutki wynika, że aptekarze obawiają się „szeroko pojętych konsekwencji, jakie niesie ze sobą pandemia Covid-19”.  Do tego dochodzą obawy, z którymi mają do czynienia od dłuższego czasu. - Dotyczą zapadającego się systemu ochrony zdrowia - zamknięte przychodnie, braki leków, obniżające się limity i ceny leków, brak perspektyw zawodowych, przedłużające się prace nad UoZF, brak konkretów na temat opieki farmaceutycznej – wymienia Paulina Front.

-  Jako farmaceuci - wiemy jak dochodzi do zakażenia. Czy jesteśmy się w stanie ustrzec przed wirusem w 100 procentach? Nie. Pozostaje nam minimalizowanie ryzyka i wiara, że "jakoś to będzie" – mówi.

MZ: apteki w sposób szczególny podchodzą do zagrożenia
Wobec przewidywanego wzrostu zakażeń na Covid-19 oraz zwiększonej zachorowalności na grypę może dojść do sytuacji, że pacjenci, w przypadku pojawienia się pierwszych objawów grypopodobnych, będą liczniej niż w poprzednich okresach, kierować się do aptek po poradę.

W opinii Ministerstwa Zdrowia, pacjenci w pierwszej kolejności skierują się – jak dotychczas – do lekarzy, z uwzględnieniem przede wszystkim rozpowszechnionych w ostatnich miesiącach w sposób bezprecedensowy, rozwiązań telemedycyny. Zdaniem MZ jest wysoce mało prawdopodobne, aby skala tego zjawiska różniła się od tej w analogicznych okresach lat poprzednich.

Resort zdrowia zaznacza, że „nie jest wiadome, aby apteki ogólnodostępne należały (gdziekolwiek na świecie) do głównych rezerwuarów zachorowań/zakażeń i aby miało się to zmienić akurat tej jesieni i zimy w Polsce.”

-  Wręcz przeciwnie, w aptekach w sposób szczególnie odpowiedzialny podchodzi się do kwestii zagrożenia. Wdrożone na początku pandemii rozwiązania są kontynuowane, co przynosi efekt minimalizacji zakażeń. Wedle posiadanych przez MZ informacji wynika, że skala zakażeń i podejrzewanych zakażeń personelu aptecznego była marginalna, tak samo jak liczba zamkniętych w tym okresie aptek – informuje nas MZ.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH