Czy farmaceuci poprą protestujących lekarzy?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GdziePoLek.pl/ rynekaptek.pl   25-10-2017, 10:23

Czy farmaceuci poprą protestujących lekarzy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bardzo często protest rezydentów sprowadzany jest do walki o wyższe pensje, w dodatku tylko w odniesieniu do lekarzy. Postulaty dotyczą jednak poprawy sytuacji całej służby zdrowia, w tym współpracy między zawodami medycznymi, np. farmaceutami.

Ponieważ w przeciwieństwie do lekarzy, farmaceuci zatrudnieni są przeważnie w sektorze prywatnym, może się wydawać, że protest ich nie dotyczy i nie jest dla wielu jasne, dlaczego mieliby go popierać - zauważa portal GdziePoLek.pl.

Jak dodano w komentarzu, postulaty dotyczą jednak poprawy sytuacji całej służby zdrowia, a poprawa współpracy między zawodami medycznymi ma znaczenie dla ważnych dla farmaceutów kwestii, takich jak opieka farmaceutyczna.

Na ile może liczyć farmaceuta?
Poziom wynagrodzeń młodych lekarzy jest nieadekwatny do wymagań pracy oraz porównania z wynagrodzeniami innych specjalistów. Trudno jest bezpośrednio porównać wynagrodzenia, ponieważ w praktyce występują opcje dodatkowego zarobku poza głównym etatem, na przykład dyżury w przypadku lekarzy.

Poniżej jednak orientacyjny przegląd sytuacji trzech grup specjalistów - lekarzy, farmaceutów podejmujących pracę w aptekach oraz dla porównania... specjalistów w startupach medycznych takich jak nasz, żeby daleko nie szukać porównania z warunkami komercyjnymi. Dane dotyczą wynagrodzeń brutto, 150 godzin w miesiącu, w dużych miastach.

Ile zarabia specjalista po ukończeniu studiów - w przypadku lekarzy jest to aż 6 lat, w przypadku farmaceutów 5.5 roku, a w przypadku specjalistów kończących inne studia 5 lub mniej lat?

- lekarz rozpoczynający rezydenturę: 3,200 zł brutto na większości specjalizacji
- farmaceuta rozpoczynający pracę w szpitalu: 2,800 - 3,400 zł brutto
- farmaceuta rozpoczynający pracę w aptece ogólnodostępnej: 4,000 - 5,000 zł brutto
- absolwent niekoniecznie studiów medycznych, rozpoczynający pracę w startupie medycznym podobnym do naszego: 3,000 - 4,000 zł brutto

Jak wygląda sytuacja po zdobyciu 5 lat doświadczenia:

- lekarz, dalej na rezydenturze: 3,500 zł brutto
- farmaceuta po specjalizacji kontynuujący pracę w szpitalu: ok. 4,200 brutto
- farmaceuta kontynuujący pracę w aptece: 5,000 - 6,000 zł brutto, więcej jeśli zostanie kierownikiem

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH