Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   03-09-2020, 08:01

Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu? Liczba podmiotów, które już marcu zaangażowały się na rzecz zwalczania epidemii była tak duża, że sprawne koordynowanie ich działań sprawiało wiele problemów (fot. Pixabay)

Mam nadzieję, że w Polsce osobami zakażonymi koronawirusem zajmować się będzie przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna, gdyż objawy tej infekcji można i należy leczyć poza szpitalami, czyli w izolacji domowej - ocenia dyrektor NIZP-PZH, dr hab. Grzegorz Juszczyk.

Od stycznia do lipca br. wpływy ze składki zdrowotnej okazały się o ponad 4,5 mld zł niższe od prognozowanych. W związku z tym mnożą się pytania:

Czy ekonomiczne skutki pandemii zagrożą polskiej ochronie zdrowia, która i bez COVID-19 boryka się wieloma problemami? W jakim stopniu spowolnienie gospodarcze związane z epidemią koronawirusa może wpłynąć na wartość odprowadzanych do NFZ kwot z tytułu składki zdrowotnej? Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu gospodarczego?

Aby zdrowie nie przegrało ze spowolnieniem gospodarczym
- Wydaje się, że takim mechanizmem ochronnym jest tzw. ustawa 6 procent. Zapisy tej ustawy sprawiają, że dzisiaj system ochrony zdrowia ma swoistą prawno-finansową poduszkę obligująca rząd do tego, aby malejące wpływy ze składki zdrowotnej - ściąganej zarówno przez ZUS, jak i KRUS - były uzupełniane dotacją budżetową. Dzięki temu planowane na dany rok wydatki nie będą niższe od określonych właśnie tzw. ustawie 6 procent - zaznaczyła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, wiceprzewodnicząca Rady NFZ podczas środowej (2 września) sesji „System ochrony zdrowia i gospodarka” w ramach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2020).

Zwróciła uwagę, że zgodnie z planem finansowym na rok 2020 wpływy ze składki zdrowotnej powinny osiągnąć wartość ponad 93,2 mld zł.

- Wiemy już jednak, że od stycznia do lipca bieżącego roku spływ tej składki jest o ponad 4,5 mld zł mniejszy od prognozowanego. Na rok 2020 nie jest przewidywana żadna dodatkowa dotacja z budżetu państwa, która pozwoliłaby osiągnąć zakładany w ustawie poziom wydatków na zdrowie, gdyż wcześniejsze wpływy ze składki rosły systematycznie - co było wynikiem wzrostu gospodarczego - wypełniając tym samym zapisy ustawowe - wyjaśnia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH