Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   03-09-2020, 08:01

Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mam nadzieję, że w Polsce osobami zakażonymi koronawirusem zajmować się będzie przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna, gdyż objawy tej infekcji można i należy leczyć poza szpitalami, czyli w izolacji domowej - ocenia dyrektor NIZP-PZH, dr hab. Grzegorz Juszczyk.

Od stycznia do lipca br. wpływy ze składki zdrowotnej okazały się o ponad 4,5 mld zł niższe od prognozowanych. W związku z tym mnożą się pytania:

Czy ekonomiczne skutki pandemii zagrożą polskiej ochronie zdrowia, która i bez COVID-19 boryka się wieloma problemami? W jakim stopniu spowolnienie gospodarcze związane z epidemią koronawirusa może wpłynąć na wartość odprowadzanych do NFZ kwot z tytułu składki zdrowotnej? Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu gospodarczego?

Aby zdrowie nie przegrało ze spowolnieniem gospodarczym
- Wydaje się, że takim mechanizmem ochronnym jest tzw. ustawa 6 procent. Zapisy tej ustawy sprawiają, że dzisiaj system ochrony zdrowia ma swoistą prawno-finansową poduszkę obligująca rząd do tego, aby malejące wpływy ze składki zdrowotnej - ściąganej zarówno przez ZUS, jak i KRUS - były uzupełniane dotacją budżetową. Dzięki temu planowane na dany rok wydatki nie będą niższe od określonych właśnie tzw. ustawie 6 procent - zaznaczyła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, wiceprzewodnicząca Rady NFZ podczas środowej (2 września) sesji „System ochrony zdrowia i gospodarka” w ramach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2020).

Zwróciła uwagę, że zgodnie z planem finansowym na rok 2020 wpływy ze składki zdrowotnej powinny osiągnąć wartość ponad 93,2 mld zł.

- Wiemy już jednak, że od stycznia do lipca bieżącego roku spływ tej składki jest o ponad 4,5 mld zł mniejszy od prognozowanego. Na rok 2020 nie jest przewidywana żadna dodatkowa dotacja z budżetu państwa, która pozwoliłaby osiągnąć zakładany w ustawie poziom wydatków na zdrowie, gdyż wcześniejsze wpływy ze składki rosły systematycznie - co było wynikiem wzrostu gospodarczego - wypełniając tym samym zapisy ustawowe - wyjaśnia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH