
Mam nadzieję, że w Polsce osobami zakażonymi koronawirusem zajmować się będzie przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna, gdyż objawy tej infekcji można i należy leczyć poza szpitalami, czyli w izolacji domowej - ocenia dyrektor NIZP-PZH, dr hab. Grzegorz Juszczyk.
I dodaje: - Pierwsza budżetowa dotacja ma się pojawić dopiero w roku 2021, ale stanie się to, niestety, w dobie radykalnego spowolnienia gospodarki, gdyż szacuje się, że przyszły rok zamkniemy ograniczeniem wielkości naszej gospodarki na poziomie 4,6 proc. Musimy się więc liczyć z tym, że rząd zostanie zobowiązany do wypełnienia luki w środkach - które nie wpłyną składki zdrowotnej - poprzez uzupełnienia dotacjami budżetowymi - konkludowała wiceprzewodnicząca Rady NFZ.
Filary skutecznej walki z pandemią
Jakie powinny być kluczowe założenia nowej strategii walki z COVID-19? W opinii gen. dyw. prof. Grzegorza Gieleraka, dyrektora Wojskowego Instytutu Medyczny w Warszawie, ta strategia powinna opierać się o 5 zasadniczych filarów.
Pierwszym z nich jest efektywne zarządzanie zasobami kadr medycznych. Kolejnym ważnym elementem jest szczegółowe gromadzenie informacji oraz danych sytuacyjnych na temat epidemii. W oparciu o te dane powinny powstawać instrukcje i wytyczne dla służb państwowych i jednostek organizacyjnych uczestniczących w walce z epidemią.
- Trzeci filar to polityka informacyjna oraz komunikacja dotyczące pandemii koronawirusa. Tu naprawdę mamy bardzo dużo do zrobienia. Chodzi o jasne, proste i spójne przekazy dla społeczeństwa, rzetelnie informujące o rzeczywistych zagrożeniach i skutecznych sposobach uniknięcia ryzyka infekcji - podkreśla dyrektor Gielerak.
Czwarty filar strategii walki z COVID-19, który wymienił, to zarządzanie operacyjne i logistyka. - Chodzi o sprawną koordynację przedsięwzięć związanych z przygotowaniem i implementacją zaleceń sanitarnych oraz wytycznych związanych z przeciwdziałaniem epidemii - zaznaczył.
- Piątym, bardzo ważnym filarem jest znacznie szersze niż dotychczas sięganie po technologie teleinformacyjne oraz urządzenia i aplikacje mobilne. Ten właśnie element strategii był jednym z decydujących o sukcesie walki z koronawirusem między innymi w Korei Południowej. Jeśli naprawdę chcemy osiągnąć efekt tzw. sztucznej odporności zbiorowej, niezbędne jest skuteczne identyfikowanie osób zakażonych oraz obejmowanie ich kwarantanną - podsumował gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych