Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   03-09-2020, 08:01

Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu? Liczba podmiotów, które już marcu zaangażowały się na rzecz zwalczania epidemii była tak duża, że sprawne koordynowanie ich działań sprawiało wiele problemów (fot. Pixabay)

Mam nadzieję, że w Polsce osobami zakażonymi koronawirusem zajmować się będzie przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna, gdyż objawy tej infekcji można i należy leczyć poza szpitalami, czyli w izolacji domowej - ocenia dyrektor NIZP-PZH, dr hab. Grzegorz Juszczyk.

I dodaje: - Pierwsza budżetowa dotacja ma się pojawić dopiero w roku 2021, ale stanie się to, niestety, w dobie radykalnego spowolnienia gospodarki, gdyż szacuje się, że przyszły rok zamkniemy ograniczeniem wielkości naszej gospodarki na poziomie 4,6 proc. Musimy się więc liczyć z tym, że rząd zostanie zobowiązany do wypełnienia luki w środkach - które nie wpłyną składki zdrowotnej - poprzez uzupełnienia dotacjami budżetowymi - konkludowała wiceprzewodnicząca Rady NFZ.

Filary skutecznej walki z pandemią
Jakie powinny być kluczowe założenia nowej strategii walki z COVID-19? W opinii gen. dyw. prof. Grzegorza Gieleraka, dyrektora Wojskowego Instytutu Medyczny w Warszawie, ta strategia powinna opierać się o 5 zasadniczych filarów.

Pierwszym z nich jest efektywne zarządzanie zasobami kadr medycznych. Kolejnym ważnym elementem jest szczegółowe gromadzenie informacji oraz danych sytuacyjnych na temat epidemii. W oparciu o te dane powinny powstawać instrukcje i wytyczne dla służb państwowych i jednostek organizacyjnych uczestniczących w walce z epidemią.

- Trzeci filar to polityka informacyjna oraz komunikacja dotyczące pandemii koronawirusa. Tu naprawdę mamy bardzo dużo do zrobienia. Chodzi o jasne, proste i spójne przekazy dla społeczeństwa, rzetelnie informujące o rzeczywistych zagrożeniach i skutecznych sposobach uniknięcia ryzyka infekcji - podkreśla dyrektor Gielerak.

Czwarty filar strategii walki z COVID-19, który wymienił, to zarządzanie operacyjne i logistyka. - Chodzi o sprawną koordynację przedsięwzięć związanych z przygotowaniem i implementacją zaleceń sanitarnych oraz wytycznych związanych z przeciwdziałaniem epidemii - zaznaczył.

- Piątym, bardzo ważnym filarem jest znacznie szersze niż dotychczas sięganie po technologie teleinformacyjne oraz urządzenia i aplikacje mobilne. Ten właśnie element strategii był jednym z decydujących o sukcesie walki z koronawirusem między innymi w Korei Południowej. Jeśli naprawdę chcemy osiągnąć efekt tzw. sztucznej odporności zbiorowej, niezbędne jest skuteczne identyfikowanie osób zakażonych oraz obejmowanie ich kwarantanną - podsumował gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH