Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   03-09-2020, 08:01

Czy mamy mechanizmy chroniące system opieki zdrowotnej przed skutkami koronakryzysu? Liczba podmiotów, które już marcu zaangażowały się na rzecz zwalczania epidemii była tak duża, że sprawne koordynowanie ich działań sprawiało wiele problemów (fot. Pixabay)

Mam nadzieję, że w Polsce osobami zakażonymi koronawirusem zajmować się będzie przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna, gdyż objawy tej infekcji można i należy leczyć poza szpitalami, czyli w izolacji domowej - ocenia dyrektor NIZP-PZH, dr hab. Grzegorz Juszczyk.

- Nie zgadzam się też z już ogłoszonym pomysłem, aby testować wyłącznie osoby z objawami choroby. Prawdziwym zagrożeniem epidemiologicznym są bowiem osoby bezobjawowe, rozsiewające wirusa - dodał Andrzej Sośnierz, który, podobnie jak dyr. Grzegorz Gielerak, opowiada się za wdrożeniem systemu - m.in. z zastosowaniem technologii teleinformacyjnych - typowania do masowego testowania grup osób o podwyższonym ryzyku infekcji.

- Obecny model testowania nie sprawdza się. Mamy już ponad 200 laboratoriów wykonujących testy na COVID-19, ale nie wykorzystują one swoich możliwości. Jedno laboratorium powinno robić kilka tysięcy badań w ciągu doby. Wtedy wystarczyłoby ok. 30 laboratoriów w kraju - uważa były szef NFZ.

Więcej: https://www.rynekzdrowia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH