Czy pacjenci mają zaufanie do szczepień w aptekach? Różnice występują regionalnie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ   23-03-2021, 07:36

Czy pacjenci mają zaufanie do szczepień w aptekach? Różnice występują regionalnie Szczepienia w aptekach w Europie mają miejsce już od lat (fot. Pixabay)

W wielu krajach Europy w aptekach wykonywane są szczepienia przeciwko grypie i to jest rozwiązanie, które należy wdrożyć też w Polsce - przekonuje prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, mówiła w audycji "W samo południe" w Radiowej Jedynce o szkoleniach, w których biorą udział m.in. farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności.

- Po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 - wskazywała.

Początek możliwości
Jest też zielone światło Ministerstwa Zdrowia dla pomysłu, aby farmaceuci mogli szczepić pacjentów w aptekach. Pomysłodawcy zwracali uwagę, że pacjenci są już szczepieni w aptekach w wielu europejskich krajach, między innymi w Portugalii, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

- Na dziś apteki nie mają możliwości, by mogły w nich być wykonywane szczepienia. Muszą nastąpić zmiany prawne i mam nadzieję, że w najbliższym czasie to się stanie - mówiła szefowa NRA.

W wielu krajach Europy w aptekach wykonywane są szczepienia przeciwko grypie i to jest rozwiązanie, które należy wdrożyć. To pozytywnie wpływa na zwiększenie liczby osób zaszczepionych.

- Do tego celu w aptece musi być odpowiednio wydzielone pomieszczenie, o odpowiednich warunkach sanitarnych i które zapewnia intymność, zatem przed legislatorami dużo pracy, ale jest to możliwe. To taki początek możliwości wykonywania innych szczepień w aptekach - dodała.

Zróżnicowane zaufanie
Z kolei w materiale newsrm.tv dr Piotr Merks, przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji, wypowiedział się w sprawie raportu, w którym badano zaufanie pacjentów na temat szczepień w aptekach.

Raport wykazał, że poziom zaufania pacjentów na terenie Polski jest znacząco zróżnicowany, co pokazują następujące wyniki:

• 63.4%- warmińsko-mazurskie,
• 53,7%- pomorskie,
• 42,8%- mazowieckie,
• 42,4%- zachodnio-pomorskie,
• 41,9%- podlaskie.

Znacznie niższy poziom zaufania w badaniu wykazały województwa świętokrzyskie (0%) i śląskie (24,8%).

Szczepienia w aptekach w 36 państwach
Projekt szczepień w aptekach jest realizowany w 36 krajach świata. W krajach anglosaskich te programy są obecne już od ponad 20 lat.

- Od około 2003 roku apteki mogą szczepić przeciw grypie. Obecnie katalog usług jest mocno rozwinięty i zaszczepić można nawet dzieci powyżej 2 roku życia - mówił dr Merks.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH