Czy samorząd zdecydowałby się partycypować w kosztach dyżurów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   15-01-2021, 09:02

Czy samorząd zdecydowałby się partycypować w kosztach dyżurów? Na dyżurach nocnych pojawiają się pojedyncze osoby po asortyment, który można kupić w ciągu dnia - mówią właściciele aptek (fot. Pixabay)

Uchwała jest niewykonalna, więc informujemy, że apteki z powiatu włoszczowskiego nie będą pełnić dyżurów w porze nocnej według harmonogramu narzuconego przez radnych - informują farmaceuci. To kolejna reakcja na brak rozwiązania problemu dyżurów.

- Nie jesteśmy jedynym powiatem w województwie, które musiały skrócić godziny dyżurów - pozytywnie na apel aptekarzy odpowiedział m.in. starosta powiatu ostrowieckiego i pińczowskiego - u nas niestety brak porozumienia, jedynie narzucanie, bo tak było od zawsze, a realia niestety się zmieniają - mówią farmaceuci, dodając, że list otwarty skierowany do starosty powiatu włoszczowskiego podpisało 12 z 13 aptek z powiatu.

"We Włoszczowie i powiecie problem zamkniętych aptek w nocy i święta, jest od co najmniej od kilku lat. Harmonogram przygotowany w ostatnim czasie przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie na 2021 rok, pozytywnie zaopiniowały wszystkie samorządy wyłącznie w zakresie pracy dziennej. Nocnym i świątecznym dyżurom sprzeciwiła się Okręgowa Rada Aptekarska Świętokrzyskiej Izby Aptekarskiej. Nie widzi możliwości otwarcia aptek, tak jak sami zainteresowani. W tym roku nie zamierzamy więc otwierać aptek w nocy i w święta po godzinie 22.00" - zakomunikowali w liście.

Zauważają, że od wójtów i burmistrzów opiniujących uchwałę radni otrzymali ich opinie tylko w zakresie rozkładu dziennych godzin pracy aptek poszczególnych gminach, natomiast brak jest stanowiska odnośnie pracy w godzinach nocnych i świątecznych.

Ponadto część aptek z powiatu włoszczowskiego skierowała do Rady Powiatu pisemne wystąpienie z prośbą o uwzględnienie ich sytuacji kadrowej, podczas trwającej epidemii i skrócenie czasu pracy poszczególnych placówek do godziny 22.00.

Długa lista zaniechań
"Podczas sesji Rady Powiatu Kierownik Wydziału Organizacyjnego i Ochrony Zdrowia poinformował, że harmonogram dyżurów został uzgodniony z kierownikami aptek, co nie jest zgodne z prawdą, gdyż wszystkie apteki zadeklarowały pracę wyłącznie do godz. 22.00, co jest naszym zdaniem dostosowane ich możliwości kadrowych oraz do potrzeb ludności w naszym powiecie - informują farmaceuci.

Zważyć należy, że Rada Powiatu nie przeprowadziła żadnych analiz dotyczących realnych potrzeb na pełnienie dyżurów aptek. Przyzwyczajenie lub odczucie radnych nie są miarodajnymi przesłankami.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH