Czy zmiana lokalizacji apteki to faktyczny problem?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   04-08-2017, 08:44

Czy zmiana lokalizacji apteki to faktyczny problem? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czy apteki na tyle często zmieniają miejsce działalności, aby kryteria gemograficzno-geograficzne były znaczącym problemem? Taką analizę sporządzili eksperci portalu gdziepolek.pl, sprawdzając 629 warszawskich aptek na przestrzeni ostatnich ponad 4 lat.

Zgodnie z przepisami, nową aptekę może prowadzić jedynie farmaceuta lub farmaceuci w ramach wybranych spółek osobowych (tzw. „Apteka dla Aptekarza”). W przypadku nowych placówek obowiązują kryteria geograficzno-demograficzne przy ich powstawaniu, a więc 3 tys. mieszkańców w danej gminie na jedną aptekę oraz odległość między sąsiadującymi placówkami, która wynosi co najmniej 500 metrów (to kryterium nie obowiązuje , jeśli nowa apteka powstanie w odległości 1 km od już istniejącej).

- W dyskusji publicznej dotyczącej skutków uchwalonych rozwiązań pojawiły się głosy, mówiące o tym, że przyjęcie kryteriów geograficzno-demograficznych może uniemożliwić uzyskanie zezwolenia dla placówek z terenów, gdzie istnieje już zbyt duża liczba aptek, w szczególności w dużych miastach - zauważa Naczelna Izba Aptekarska.

Dodaje: - Przeciwnicy tej regulacji jak z rękawa sypali – teoretycznymi, jak się potem okazało – przykładami aptek, które tracąc lokal, nie będą mogły uzyskać zezwolenia na działalność w nowej lokalizacji w tej samej okolicy.

Jedna apteka w ciągu 4 lat
W dyskusji brakowało jednak oceny możliwej skali tego zjawiska. Tylko czy problem utraty lokalu jest tak naprawdę problemem faktycznym, czy jedynie wymyślonym na potrzeby dyskredytacji regulacji porządkującej rynek farmaceutyczny? Z odpowiedzią przychodzą analizy ekspertów portalu gdziepolek.pl, którzy prześledzili status 629 warszawskich aptek, a w szczególności, ile z nich zmieniło swoją lokalizację w ciągu 4 lat.

Wyniki są zaskakujące. Przeprowadzona analiza wskazuje, że w tym okresie odnotowano zaledwie 1 przypadek wygaśnięcia zezwolenia, który miał związek z przeprowadzką apteki do innego lokalu (Apteka na Chmielnej). Eksperci dowodzą, że 77% (486) placówek prowadzi dalej działalność w tym samym miejscu, korzystając z tego samego zezwolenia co w 2013 r. 

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH