Czyli chory przez 3-5 dni będzie mógł nadal zarażać innych?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Twitter, PZ/ rynekptek.pl   04-09-2020, 09:21

Czyli chory przez 3-5 dni będzie mógł nadal zarażać innych? Po badaniu, jeżeli ten wynik będzie ujemny to pacjent zostaje w POZ, bo tam otrzyma pomoc, natomiast, jeżeli wynik będzie pozytywny to taki pacjent jest kierowany na tzw. ścieżkę zakaźną (fot. MZ)

Planujemy włączyć lekarzy POZ do systemu testowania pacjentów. Opieka ma zacząć się od teleporady - zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szef PZ odpowiada: konieczność fizykalnego badania osób podejrzanych o zakażenie jest jak rosyjska ruletka.

Przedstawił schemat działania nowych zasad.

- Tak jak z każdą infekcją pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego. Chcielibyśmy, żeby ta opieka zaczynała się od teleporady, jest to rozwiązanie, które się bardzo upowszechniło i które również ogranicza ryzyko transmisji wirusa. Ale, jeżeli będą się objawy przedłużały i po 3-5 dniach utrzymywały bądź nasilały, to wtedy oczywiście jest konieczność pionowanego badania i tutaj chcemy, żeby to było badanie fizykalne, bo ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-u, czyli na wymaz - tłumaczy szef resortu zdrowia.

Po badaniu, jeżeli ten wynik będzie ujemny to pacjent zostaje w POZ, bo tam otrzyma pomoc, natomiast, jeżeli wynik będzie pozytywny to taki pacjent jest kierowany na tzw. ścieżkę zakaźną, która jest realizowana w sieci jednostek, które zajmują się leczeniem chorób zakaźnych.

Nowe zasady skomentował Jacek Krajewski, prezesa Porozumienia Zielonogórskiego.

Rosyjska ruletka w POZ

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli kierować pacjentów na testy w kierunku COVID-19, ale dopiero po fizykalnym badaniu - wynika ze strategii walki z epidemią koronawirusa jesienią, przedstawionej dziś przez Ministerstwo Zdrowia. To rozwiązanie oznacza, że lekarze POZ zostają włączeni do systemu opieki nad pacjentem z COVID-19 i odgrywają w nim najważniejszą rolę - ocenia szef PZ.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH