Czystki w instytutach badawczych?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   18-10-2017, 15:03

Czystki w instytutach badawczych? „Gazeta Wyborcza” pisze, że kryterium w wypadku zwolnionych szefów instytutów badawczych nie były uchybienia w działalności, ponieważ niedawno większość z nich przeszła kontrole, które nie wykazały zastrzeżeń

Ministerstwo Rozwoju robi czystkę w instytutach badawczych. Bo koncepcja polityczna się zmieniła. Do końca września odwołano łącznie 19 dyrektorów instytutów podległych Ministerstwu Rozwoju - informuje wyborcza.pl.

Zgodnie z przegłosowaną w grudniu 2016 roku nowelizacją ustawy, dyrektorów jednostek nie wybiera się już w drodze konkursu, a powołuje i odwołuje ich minister rozwoju.

„Gazeta Wyborcza” pisze, że kryterium w wypadku zwolnionych szefów instytutów badawczych nie były uchybienia w działalności, ponieważ niedawno większość z nich przeszła kontrole, które nie wykazały zastrzeżeń.

Jak wyglądają odwołania? „Najpierw telefon z prośbą o stawienie się w ministerstwie, a na miejscu formułka: ze względu na nową polityczną koncepcję zostaje pan odwołany z dniem dzisiejszym” – donosi gazeta.

Pierwszy na linii strzału znalazł się Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie. – „Wyznaczono mi termin spotkania w ministerstwie: 12 września, godz. 13” – opowiada „Gazecie Wyborczej” prof. Anna Piotrowska, była już dyrektor ITE. W resorcie czekał na nią Bartosz Skwara, zastępca szefa departamentu.

Jak wspomina pani profesor: – „Dyrektor przywitał się i oświadczył, że ze względu na zmianę politycznej koncepcji zarządzania instytutami badawczymi z dniem dzisiejszym jestem odwołana ze stanowiska dyrektora instytutu. Usłyszałam jeszcze, że nie ma do mnie żadnych zastrzeżeń. To porażające – w jednym zdaniu mówić komuś, że jest dobrze, a w drugim, że się go odwołuje”. Prof. Piotrowska w ITE pracuje od 1970 r. – podkreśla „GW”.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH