Debata: kto stoi za systemowym zwijaniem rynku aptecznego w Polsce?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   18-01-2021, 15:02

Debata: kto stoi za systemowym zwijaniem rynku aptecznego w Polsce? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organy Inspekcji Farmaceutycznej coraz szerzej zaczynają interpretować przepisy prawa i wydają decyzje o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki lub nie przejściu zezwolenia ze względu na naruszenia przepisów antykoncentracyjnych - ocenia poseł Jakub Kulesza.

"Kto stoi za systemowym zwijaniem rynku aptecznego w Polsce?" - na to pytanie starali się odpowiedzieć parlamentarzyści i zaproszeni goście w ramach wspólnego Posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Polityki Lekowej i Zespołu Parlamentarnego ds. Ochrony Konsumentów i Przedsiębiorców. Posiedzenie odbyło 15 stycznia 2021 roku za pośrednictwem Kancelarii Sejmu RP.

- Od 2017 roku możemy zaobserwować spadek liczby aptek działających na naszym rynku. W dużej mierze jest to efektem wejścia w życie tzw. Apteki dla Aptekarza. Zgodnie z danymi aktualnie w Polsce funkcjonuje o ponad 1200 aptek mniej niż przed wejściem tej nowelizacji Prawa farmaceutycznego w życie. Jednocześnie, jak wynika z danych gromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, spada także ogólna liczba farmaceutów zatrudnionych w aptekach – mówił przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Polityki Lekowej, poseł Jakub Kulesza (Konfederacja).

– Organy Inspekcji Farmaceutycznej coraz szerzej zaczynają interpretować przepisy prawa i wydają decyzje o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki lub nie przejściu zezwolenia ze względu na naruszenia przepisów antykoncentracyjnych. Sądy administracyjne wydają w tych sprawach wykluczające się orzeczenia, w których ocena stanu prawnego różni się w zależności od składu orzekającego. Dodatkowo można odnieść wrażenie że Inspekcja zaczyna wchodzić w buty innych organów, badając w ramach prowadzonych przez siebie postępowań kwestie, które należą do kompetencji UOKiK, takich jak ocena czy umowa zawarta z franczyzobiorca powoduje włączenie w ramy grupy kapitałowej czy nie - dodał.

Celem posiedzenia było też zapoznanie się z wnioskami z raportów dotyczących regulacji prawnych na rynku farmaceutycznym, aktualnej struktury rynku aptek w Polsce oraz roli samorządu zawodowego farmaceutów, przygotowanymi przez prof. Roberta Gwiazdowskiego, kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich, a także zainicjowanie dyskusji publicznej na temat aktualnej sytuacji w branży farmaceutycznej, działań Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz innych organów i podmiotów funkcjonujących na tym rynku.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH