Deklaracja Farmacji Szpitalnej: powstanie narzędzie do jej monitorowania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekaszpitalna.pl,eahp.eu/rynekaptek.pl   25-07-2017, 11:04

Deklaracja Farmacji Szpitalnej: powstanie narzędzie do jej monitorowania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Europejskie Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych opracowuje wytyczne dla farmaceutów, które pozwolą ocenić stopień zaawansowania planu wdrożenia Deklaracji Farmacji Szpitalnej. Dokument ma zostać opublikowany we wrześniu tego roku.

Europejskie Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych (EAHP) obecnie pracuje nad ostateczną wersją narzędzia do samooceny, która pozwoliłoby farmaceutom szpitalnym ocenić stopień zaawansowania procesu realizacji postanowień Europejskiej Deklaracji Farmacji Szpitalnej w danym kraju.

Narzędzie to pozwoli także na przygotowanie indywidualnego planu działania w kierunku realizacji założeń Deklaracji w poszczególnych szpitalach. Na temat stopnia zaawansowania projektu wdrażania oraz planów na kolejny rok dyskutowano na 47 Walnym Zgromadzeniu EAHP na Malcie, które odbyło się w dniach 8-11 czerwca br.

Zgodnie z informacją podaną na stronie European Association of Hospital Pharmacists (EAHP) udostępnioną przez portal aptekaszpitalna.pl, ostateczna wersja dokumentu zostanie udostępniona we wrześniu tego roku. Oficjalna inauguracja obędzie się podczas kolejnego Kongresu EAHP w Göteborgu (Szwecja) w marcu 2018 roku.

„Europejska deklaracja farmacji szpitalnej” to dokument opracowany przez Europejskie Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych. Został przyjęty w Brukseli w maju 2014 roku i jest odzwierciedleniem potrzeb poszczególnych państw UE w zakresie farmacji szpitalnej i jej miejsca w narodowych systemach opieki zdrowotnej.

"Zawiera powszechnie akceptowane cele, które związane są z dostarczaniem usług farmacji szpitalnej i do osiągnięcia których powinno się dążyć w każdym europejskim systemie opieki zdrowotnej" – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Jak wskazuje EAHP, nadrzędnym celem usług farmacji szpitalnej jest optymalizacja wyników leczenia pacjentów poprzez wspólną pracę w ramach interdyscyplinarnych zespołów, co ma na celu zapewnienie odpowiedzialnego stosowania leków we wszystkich obszarach opieki nad pacjentem.

Zgodnie z Deklaracją, na poziomie europejskim należy rozwijać i wdrażać wytyczne Dobrej Praktyki Farmacji Szpitalnej.

Więcej: http://aptekaszpitalna.pl, www.eahp.eu

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH