DGP: na szczepienie preparatem AstraZeneca nie przyszło nawet 80 proc. zapisanych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   22-03-2021, 11:02

DGP: na szczepienie preparatem AstraZeneca nie przyszło nawet 80 proc. zapisanych Jeśli seniorzy nie będą zainteresowani szczepieniami preparatem AstraZeneca, będzie on dostępny dla młodszych Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Powodem jest bardzo duża skala rezygnacji ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

W poniedziałek, 22 marca, o godzinie 14.40 w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbędzie się konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka nt. realizacji Narodowego Planu Szczepień.

Ma przedstawić informacje dotyczące zmian w programie szczepień.

Otworzyć się na młodszych
Rezygnacji z otrzymania preparatu od firmy AstraZeneca jest tak dużo, że rząd przebudowuje system szczepień, przyśpieszając zapisy dla młodszych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Cytowana przez "DGP" "osoba z rządu" powiedziała, że odnotowano 50-proc. spadek rejestracji na szczepienia AstraZeneką i dużą absencję wśród osób już umówionych na szczepienia tym preparatem - są placówki, w których nie przyszło nawet 80 proc. zapisanych.

"Chcemy w tym tygodniu dać możliwość zapisów dla wszystkich seniorów z etapu I, a potem młodszym rocznikom" - deklaruje rozmówca dziennika. Inaczej mówiąc: jeśli seniorzy będą odmawiać szczepienia preparatem AstryZeneki, to będą mogli się zapisać młodsi.

- Jeżeli to też nie zadziała i będzie więcej preparatów niż chętnych, otworzymy się dla wszystkich" - deklaruje rozmówca DGP.

III etap: całe społeczeństwo
- Są głosy, by po 60-latkach przejść już do szczepienia wszystkich i nie mnożyć kolejnych grup. Jeśli zgłosi się dużo osób, otworzymy rejestrację dla wszystkich, ale będziemy rocznikami przydzielać możliwość szczepienia, z pierwszeństwem dla starszych - dodaje.

Strategia rządu przewiduje, że po I etapie, w którym są m.in. seniorzy, w dalszej kolejności mieliby być szczepieni pracownicy strategicznych sektorów państwa i osoby z chorobami przewlekłymi, dla których koronawirus jest dużym zagrożeniem (część pacjentów z grup ryzyka została zaliczona do I etapu).

III etap obejmuje całe społeczeństwo. Chęć skorzystania z preparatu AstraZeneca zgłasza już wojsko. To grupa obejmująca ok. 100 tys. osób. Można się spodziewać, że rozporządzenie w sprawie szczepień zostanie zmienione w przyszłym tygodniu.

Preparat dla wszystkich chętnych
W ubiegłym tygodniu cytowaliśmy opinię dra Ernesta Kuchara, prezesa Polskiego Towarzystwa Wakcynologii: - Jeśli nadal część osób będzie rezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca i szczepionki miałyby się marnować, warto otworzyć ścieżkę szczepień tym preparatem dla wszystkich chętnych.

- Uważam, że było wielką tragedią, gdyby się okazało, że szczepionki marnujemy tylko dlatego, że osoby się nie zgłaszają. Taką szczepionkę po otwarciu trzeba możliwe szybko zużyć, a w lodówce też nie może wiecznie czekać - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH