DGP: pielęgniarki przeszły szkolenie, ale nie chcą wystawiać recept

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   22-06-2017, 12:28

DGP: pielęgniarki przeszły szkolenie, ale nie chcą wystawiać recept Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zaledwie kilkanaście procent pielęgniarek i położnych z całej Polski wystąpiło do NFZ o nadanie unikalnych numerów identyfikujących recepty. Okazuje się, że chętnych do wystawiania recept, mimo ukończonego niezbędnego kursu wcale nie jest tak dużo.

Od 1 stycznia 2016 r. pielęgniarki i położne mają uprawnienie na wypisywanie recept. Wprowadzenie takiego prawa miało na celu skrócenie kolejek do lekarzy.

Warunkiem jest posiadanie wyższego wykształcenia pielęgniarskiego na poziomie studiów I i II stopnia, tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa. Dodatkowo niezbędne jest skończenie specjalnego kursu z przepisywania leków.

Według stanu na 20 czerwca br., prowadzone od grudnia 2015 r. szkolenia skończyło 7828 pielęgniarek i położnych – podaje Gazeta Prawna.

Z danych NFZ wynika jednak, że zaledwie kilkanaście procent z przeszkolonych wystąpiło do Funduszu o nadanie unikalnych numerów identyfikujących recepty. Na koniec zeszłego roku takich osób było tylko 801. Na dodatek wypisywały niewiele recept - w całym zeszłym roku w sumie 25,2 tys.

Wśród najczęściej ordynowanych przez pielęgniarki i położne leków są te stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Poza tym ordynowały też m.in. leki na cukrzycę, wystawiały recepty na paski diagnostyczne do oznaczania glukozy we krwi, opatrunki oraz mleka zastępcze dla dzieci.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH