DGP: szpitale zalegają z płatnościami wobec dostawców leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   21-09-2017, 12:08

DGP: szpitale zalegają z płatnościami wobec dostawców leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu II kwartału br. szpitalne długi wzrosły o 6,4 proc., czyli o 108 mln zł i na koniec czerwca wynosiły w sumie 1,8 mld zł. Szpitale zalegają z płatnościami głównie dostawcom. Na dodatek ze względu na wzrost płac, cen leków, czy sprzętu, koszty placówek rosną szybciej niż dochody.

Zobowiązania wobec dostawców wynosiły na koniec czerwca ponad 1,6 mld zł, czyli o 125 mln zł więcej niż na koniec marca, co daje 8,3-proc. wzrost.

Jak wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna, powodów zadłużania jest wiele. To nie tylko kwestia zarządzania, ale w dużej mierze efekt poziomu kontraktów z NFZ oraz wyceny poszczególnych procedur. Ponadto w wielu sytuacjach szpital nie może odesłać chorego, nawet jeśli limit umowy z Funduszem już mu się wyczerpał. Na dodatek ze względu na wzrost płac, cen leków, sprzętu czy mediów koszty placówek rosną szybciej niż dochody.

- Ochrona zdrowia w Polsce jest niedofinansowana. Zmiany organizacyjne, czyli utworzenie sieci szpitali, nie rozwiążą tego problemu – mówi DGP Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego, zasiadająca w Radzie NFZ.

Rosną nie tylko długi, ale też ogólne zobowiązania publicznych placówek. Ministerstwo Zdrowia podało całkowite zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Na 30 czerwca 2017 r. wyniosły one rekordowe 11,6 mld zł. Część z tych pieniędzy to kredyty zaciągnięte pod inwestycje. Razem z innymi pożyczkami, w tym wziętymi pod spłatę innego zadłużenia, jest to kwota 3,6 mld zł.

Kolejne 4,2 mld zł całkowitych zobowiązań dotyczyło dostawców leków, materiałów, sprzętu i aparatury medycznej, energii, gazu, wody oraz usług obcych, np. remontowych, transportowych, medycznych.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH