Diagnostyka patomorfologiczna: potrzebne jest urealnienie finansowania tych świadczeń

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   13-10-2020, 13:03

Diagnostyka patomorfologiczna: potrzebne jest urealnienie finansowania tych świadczeń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wciąż wyczekiwane jest rozporządzanie Ministra Zdrowia dotyczące pilotażu finansowania badań patomorfologicznych, opartego na wystandaryzowanej ścieżce badania patomorfologicznego - przypomina Infarma.

Jednym z kluczowych elementów koniecznych dla poprawy jakości badań diagnostycznych jest urealnienie finansowania tych świadczeń. Od dwóch lat wzrosła wycena świadczeń diagnostyki molekularnej, ale w dalszym na poprawę w tym zakresie czeka diagnostyka patomorfologiczna, która warunkuje pobranie, przygotowanie i dalszą ocenę - w tym molekularną, materiału biologicznego. Dzięki wysiłkom środowiska patomorfologów wkrótce będzie możliwy pilotaż w tej sprawie.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przyznają, że konieczne są diametralne zmiany w polskiej patomorfologii i podkreślają, że jesteśmy w trakcie przełomowych zmian w tym obszarze. Wciąż wyczekiwane jest rozporządzanie Ministra Zdrowia dotyczące pilotażu finansowania badań patomorfologicznych, opartego na wystandaryzowanej ścieżce badania patomorfologicznego. Może to oznaczać, że od stycznia 2022 r. badania patomorfologiczne mogłyby być niezależnie finansowane, a NFZ jako płatnik mógłby to uzależnić od spełniania kryteriów jakościowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH