Dla farmaceutów i techników. Jak skorzystać z darmowych szczepień p/ grypie? NFZ instruuje

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Katowice/ rynekaptek.pl   07-09-2020, 08:01

Dla farmaceutów i techników. Jak skorzystać z darmowych szczepień p/ grypie? NFZ instruuje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trwają prace związane z zawieraniem umów z podmiotami leczniczymi, których przedmiotem będzie wykonywanie szczepień p/grypie dla pracowników medycznych oraz magistrów i techników farmacji wykonujących zawód w aptece lub w punkcie aptecznym - informuje NFZ.

Wykonywanie szczepień obejmować będzie kwalifikację lekarską uwzględniającą przeciwwskazania do szczepień i ocenę ryzyka wystąpienia powikłań poszczepiennych - zebranie wywiadu lekarskiego i przeprowadzenie badania lekarskiego fizykalnego oraz wykonanie szczepienia przez lekarza lub pielęgniarkę.

Magistrzy i technicy farmacji będą mieli możliwość skorzystania z tych szczepień w dowolnie wybranym podmiocie, który podpisze taką umowę.

Magistrzy i technicy farmacji zobowiązani będą do dostarczenia podmiotowi wykonującemu szczepienie oświadczenia potwierdzającego wykonywanie zawodu w aptece lub punkcie aptecznym.

Jak dodaje oddział Funduszu w Katowicach, po podpisaniu umów, oddziały NFZ będą upubliczniać oraz wysyłać do izb aptekarskich informacje o podmiotach, do których magistrzy i technicy farmaceutyczni będą mogli zgłaszać się celem wykonania u nich szczepienia p/grypie.

Taki wykaz będzie podlegał stałej aktualizacji.

NFZ przypomina też o możliwości darmowego wykonania testów na obecność koronawirusa.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym oraz wytycznymi, z testów diagnostycznych na obecność SARS-COV-2 mogą skorzystać studenci kierunków medycznych takich jak: medycyna, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne oraz fizjoterapia, bez względu na rok studiów.

W przypadku studentów wydziałów farmaceutycznych mogą oni skorzystać z nieodpłatnych ww. testów, finansowanych przez NFZ pod warunkiem odbywania zajęć praktycznych w podmiocie leczniczym, podczas których dochodzi do bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Przedmiotowe testy są realizowane w szpitalach, w których student, na podstawie zawartej umowy między danym podmiotem leczniczym a uczelnią, odbywa zajęcia.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH