
18 listopada br. minister Adam Niedzielski przyznał, że wzrasta w Polsce liczba zgonów z powodów innych niż COVID-19. Jakie są tego przyczyny? Najogólniej mówiąc, wskazał na gorszy dostęp do świadczeń spowodowany ograniczeniem dostępnej infrastruktury szpitalnej dla pacjentów niecovidowych oraz wprowadzeniem na szeroką skalę teleporad.
Na ten znaczący wzrost liczby zgonów niecovidowych zwrócili też uwagę członkowie sejmowej Komisji Zdrowia (19 listopada). Posłanka Monika Rosa (KO) przytoczyła dane świadczące o tym, że od 31 sierpnia do 1 listopada tego roku w Polsce zmarło ponad 84 tys. osób wobec ponad 68 tys. w tym samym okresie 2019 r.
- W tym samym czasie z powodu COVID-19 zmarło około 3700 osób. Oznacza to, że pozostałe 12 tys. zmarło z innych przyczyn - wskazała.
Choroby cywilizacyjne na pierwszym planie
Jakie to przyczyny, czyli jakie choroby przyczyniły się do skokowego wzrostu liczby zgonów jesienią 2020 roku? Problem w tym, że możemy przedstawić jedynie częściowy obraz oparty na niepełnych danych, modelowaniu i przypuszczeniach, a dokładne przyczyny zgonów poznamy dopiero za kilkanaście miesięcy, ponieważ takie informacje GUS publikuje raz w roku. Za bieżący rok pojawią się na przełomie 2021/2022.
- Są to prawdopodobnie zgony związane z chorobami układu krążenia, nowotworami, zapewne też z udarami – przypuszcza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM.
Jak opisuje, w przeszłości choroby zakaźne były przyczyną ok. 14 proc. zgonów, do ok. 86 proc. z nich przyczyniały się choroby cywilizacyjne i wypadki.
- Ale wypadkowość raczej powinna zmaleć, bo ludzie mniej wychodzą z domów. Z kolei dystans i maseczki spowodowały, że również na inne choroby zakaźne populacja polska zaczęła mniej chorować. Przypuszczam więc, że decydujące znaczenie mają obecnie choroby cywilizacyjne - stwierdza.
COVID działa też pośrednio
Podsumowując, nie da się oczywiście tego wzrostu zgonów w październiku i listopadzie uzasadnić covidem bezpośrednio, natomiast pewnie da się uzasadnić covidem pośrednio.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych