DNB: Polska międzynarodowym hubem farmaceutycznym?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DNB/ rynekaptek.pl   10-10-2017, 10:39

DNB: Polska międzynarodowym hubem farmaceutycznym? Polska może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą naukowo-badawczą powstałą w dużej części dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich

Według GUS, w latach 2012 – 2014 niemal połowę przedsiębiorstw, które wykazały aktywność innowacyjną stanowiły firmy farmaceutyczne. Nakłady branży na innowacje stanowiły 7% całości wydatków gospodarki na badania i rozwój.


Jest to wielka szansa dla polskiego sektora farmaceutycznego. Właśnie dzięki wysokiej jakości kapitału ludzkiego i znakomitej infrastrukturze laboratoryjnej, Polska ma szansę stać się międzynarodowym hubem farmaceutycznym i skutecznie wchodzić na zagraniczne rynki.

- Wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wynosiła w 2016 r. 34,7 mld zł (niecałe 2 proc. PKB), a w tym roku spodziewany jest wzrost o co najmniej 4,7 proc do 36,4 mld zł - szacuje Łukasz Gołębiewski, ekspert DNB Bank Polska z Biura TMT i Przemysłu Farmaceutycznego.

- Podtrzymany jest również trend wzrostowy dla eksportu polskich produktów farmaceutycznych z wartością sprzedaży za ostatni rok na poziomie 11,6 mld zł. W raporcie „Sektor farmaceutyczny i MEDTECH” z 2015 r. szacowaliśmy, że od 2000 r. średnioroczny przyrost eksportu wynosił aż 21,9 proc. rocznie. Co więcej, nasze firmy w ostatnich latach dokonały istotnych nakładów inwestycyjnych na centra R&D ze szczególnym wskazaniem na biotechnologie, głównie po to, aby wzmocnić obecność na rynkach zagranicznych - dodaje.

Z perspektywy konsumentów, dynamiczny rozwój branży farmaceutycznej, zwłaszcza w dziedzinie leków biopochodnych, to przede wszystkim oszczędności. Według ustaleń raportu QuintilesIMS dla Komisji Europejskiej, wprowadzenie leku biopochodnego na rynek skutkowało spadkiem cen danej kategorii leków o 44 proc. w Polsce i nawet o 66 proc. w Portugalii. Dla pacjentów, leki biopochodne oznaczają tańszy i łatwiejszy dostęp do nowoczesnych terapii farmakologicznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH