Do systemu zdrowia trafi z KPO ponad 21 mld zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Senat   24-03-2021, 14:11

Do systemu zdrowia trafi z KPO ponad 21 mld zł Sławomir Gadowski odpowiwdał na pytania senatorów w zakresie Krajowego Planu Odbudowy Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Badania naukowe kuleją, ale rozwiązywanie tego problemu należałoby zacząć od ustawy o badaniach - wskazują ministrowi senatorowie.

Na posiedzeniu 24 marca br. senacka Komisja Zdrowia wysłuchała informacji Ministra Zdrowia na temat efektywności, dostępności i jakości systemu ochrony zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera podkreśliła, że kwota przeznaczona na ochronę zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy w obecnej sytuacji tego sektora nie jest zadowalająca.

Jej zdaniem brakuje wieloletniej strategii dla ochrony zdrowia i wyznaczenia jasnych celów, by lepiej zrozumieć sens proponowanego podziału tych pieniędzy.

21 mld zł z KPO do systemu zdrowia
- Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to gigantyczna szansa stojąca przed sektorem ochrony zdrowia – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Podkreślił, że do systemu w perspektywie 5 – 6 lat trafi ponad 30 mld zł.

W poprzedniej perspektywie unijnej było to 13 mld zł. Zaznaczył, że będzie to wielkie wyzwanie dla beneficjentów - instytucji ochrony zdrowia, by zagospodarować te środki. 

Podkreślił, że w samym KPO na ochronę zdrowia przeznaczono środki w wysokości 4,3 mld euro, tj. 21 mld zł. Wiceminister zaznaczył, że pieniądze z KPO  to fundusz interwencyjny, który ma służyć odbudowie systemu ochrony zdrowia po pandemii poprzez jego rozwój.

Nie ma możliwości zwiększenia przyjęć na studia
Wiceminister poinformował, że w ramach pieniędzy z KPO resort zaplanował wsparcie kilku obszarów. Najważniejszy to zwiększenie liczebności kadry medycznej i rozwój potencjału kształcenia w Polsce. Zaznaczył, że już zostały zwiększone limity przyjęć na kierunki lekarskie i pielęgniarskie.

Dodał jednak, że rektorzy uczelni medycznych sygnalizują, że nie są w stanie zwiększyć możliwości przyjęć na studia, bo brakuje odpowiedniego potencjału infrastrukturalnego, naukowego, klinicznego.

Wobec tego pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój tego potencjału - m.in. na sale dydaktyczne, akademiki, nowe uczelnie, a także zwiększenie potencjału klinicznego.

Inwestycje w start-upy
Drugi obszar, który do tej pory nie znajdował źródeł finansowania, to wsparcie zaplecza naukowego w dziedzinie nauk medycznych i rozwoju badań naukowych.

- Jesteśmy przekonani, że możemy zwiększyć badania niekomercyjne. Dyskutujemy z Komisją Europejską, by z tych pieniędzy można było wspierać inwestycję w startup-y medyczne. Chcielibyśmy stworzyć fundusz inwestycyjny, który inwestowałby w sektor biotechnologii – powiedział wiceminister. 

Trzeci obszar wsparcia  to rozwój nowoczesnych technologii i infrastruktury - m.in. podmiotów ponadregionalnych w związku z planowaną reformą sektora szpitalnego, działaniami restrukturyzacyjnymi, ich przeprofilowaniem. Chodzi m.in. o to, by niewykorzystane łóżka zabiegowe w szpitalach przeprofilować na te potrzebne w opiece długoterminowej.

Co z kołem ratunkowym?
Senatorowie pytali, dlaczego ze środków KPO nie ma koła ratunkowego w postaci zwiększenia finansowania realizowanych świadczeń medycznych.

Minister odpowiadał, że Komisja Europejska postawiła warunek, że pieniądze z tego funduszu nie mogą być przeznaczone na finansowanie bieżących wydatków. Przypomniał, że na ten cel ochrona zdrowia ma „koło ratunkowe” w postaci funduszu covidowego.

Senatorowie zgodzili się z wiceministrem, że badania naukowe kuleją, ale rozwiązywanie tego problemu należałoby zacząć od ustawy o badaniach. Senatorowie pytali także o kwestię pożyczek w ramach KPO. Wiceminister poinformował, że trwają jedynie rozmowy w sprawie bezzwrotnej pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH