Dodatek covidowy: dlaczego dyrektorzy szpitali nie chcą go wypłacać?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   08-02-2021, 12:02

Dodatek covidowy: dlaczego dyrektorzy szpitali nie chcą go wypłacać? Brakuje powszechnie obowiązującej wykładni przepisów dotyczących dodatku covidowego (fot. Pixabay)

Środki na dodatki covidowe pochodzą z budżetu państwa, a NFZ odpowiada za ich przekazanie. Fundusz dokładnie też wyjaśnia wątpliwości, które wiążą się z wypłatą. Dyrektorzy szpitali bardziej boją się kontroli NFZ niż przegranego procesu o odszkodowanie.

W przypadku szpitali II i III poziomu zabezpieczenia covidowego sprawa jest prosta, nie budzi wątpliwości. Przed 1 listopada 2020 r., na mocy polecenia ministra zdrowia z 29 kwietnia 2020 r., dodatkowe wynagrodzenie otrzymywały osoby, które: wykonywały zawód medyczny, uczestniczyły w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także miały bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem koronawirusem.

Ale 1 listopada 2020 r. minister zdrowia wydał kolejne polecenie i do tej grupy zaliczył także osoby wykonujące zawód medyczny m.in. w SOR-ach, izbach przyjęć czy zespołach ratownictwa medycznego. Żeby dostać dodatek, dyrektor szpitala musi wpisać na listę, którą wyśle do oddziału wojewódzkiego NFZ, nazwiska tych pracowników.

NFZ wyjaśnił: ''Od 1 listopada dodatek przysługuje także osobom wykonującym: zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa (…). Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub na umowę cywilno-prawną''. Niby wszystko jasne, a jednak…

Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z budżetu państwa, z części której dysponentem jest minister zdrowia. NFZ odpowiada za ich przekazanie do placówek medycznych.

Jak powiedział 7 stycznia PAP rzecznik MZ, podczas weryfikacji dokumentów do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dochodzi do sytuacji, w których placówki medyczne zgłaszają np., że na izbie przyjęć zatrudnionych jest nawet 200 pracowników medycznych (m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych), którzy - według przedstawionych dokumentów - powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. - Oddziały wojewódzkie Funduszu dokładnie wyjaśniają wszystkie wątpliwości, które wiążą się z wypłatą dodatkowego wynagrodzenia - dodał.

Część lekarzy nie otrzymuje jednak dodatku. Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zrelacjonował argumenty dyrekcji szpitali, które nie chcą wpisywać lekarzy na listy wypłat wysyłane do Funduszu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH