Domowa Opieka Medyczna: pulsoksymetry dla osób z dodatnim wynikiem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-11-2020, 12:43

Domowa Opieka Medyczna: pulsoksymetry dla osób z dodatnim wynikiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów za pomocą pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare ma na celu program Domowej Opieki Medycznej, przedstawiony 30 listopada przez Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, do którego wykorzystywany będzie pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne oraz aplikacja PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

- Chcemy, aby wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, zostali włączeni do programu Domowa Opieka Medyczna - mówił minister zdrowia podczas konferencji.

Pacjenci powyżej 55. roku życia z potwierdzonym koronawirusem włączani są do programu automatycznie. Osoby młodsze, poniżej 55 lat, mogą wykorzystać jedną z dwóch dostępnych ścieżek: poprzez formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub poprzez kwalifikację udzieloną przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Osobom, które otrzymają pozytywny wynik na COVID-19 dostarczony zostanie pulsoksymetr. Odbędzie się to za pośrednictwem Poczty Polskiej. Po otrzymaniu urządzenia, osoby te samodzielnie będą dokonywały pomiaru stanu zdrowia.

- Urządzenie łączy się z telefonem, na którym wgrana jest specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki są przesyłane do centrum, gdzie konsultanci i lekarze monitorują, jak wygląda saturacja pacjenta i w przypadku kryzysu, następuje kontakt telefoniczny - wyjaśniał minister.

Jak tłumaczy MZ, pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły, przez całą dobę, przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.

Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe, natomiast w sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. - Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne - tłumaczy MZ.

Dorota Stelmaszczyk, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH