Dowód szczepienia otworzy wjazd do Grecji bez kwarantanny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   30-04-2021, 21:22

Dowód szczepienia otworzy wjazd do Grecji bez kwarantanny Grecja chce otworzyć się na turystów (fot. Pixabay)

3 maja Grecja rozszerza listę krajów, z których przybywający turyści będą zwolnieni z obowiązku kwarantanny, jeśli przedstawią dowód zaszczepienia przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu.

Grecja będzie jednym z krajów, które jako pierwsze będą testować "zielony" cyfrowy paszport szczepionkowy - podaje grecki portal Ekhatimerini, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Unii Europejskiej.

Paszporty potwierdzające, że podróżni zostali zaszczepieni przeciw Covid-19, testować też będą od drugiego tygodnia maja Bułgaria, Hiszpania, Malta, Estonia, Włochy i Luksemburg.

"Zielony" cyfrowy certyfikat ma być technicznie gotowy od 1 czerwca, a w pełni operacyjny od 30 czerwca.

Państwa unijne będą go wcześniej testowały w trzech grupach, w zależności od tego, jak przygotowane są technicznie do jego zastosowania na szeroką skalę - podaje Ekhatimerini.

Ministerstwo transportu Grecji poinformowało w tym tygodniu, że od poniedziałku, 3 maja, rozszerza listę krajów, z których przybywający turyści będą zwolnieni z obowiązku kwarantanny, jeśli przedstawią dowód zaszczepienia przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu. Lista obejmuje między innymi Polskę.

Premier Kyriakos Micotakis oświadczył w ubiegłym tygodniu, że pandemia wykazuje oznaki stabilizacji i potwierdził, że od 15 maja otwarty zostanie kluczowy dla gospodarki kraju sektor turystyczny. Dochody z turystyki stanowią 1/5 greckiego PKB.

Rząd Grecji twierdzi, że kraj jest lepiej przygotowany do walki z pandemią niż w ubiegłym roku dzięki powszechnym testom, akcji szczepień, zwłaszcza ludności na wyspach popularnych wśród zagranicznych turystów oraz w sieci hoteli przystosowanych do warunków kwarantanny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH