
15 kwietnia uruchomiono pierwszy punkt szczepień drive-thru, w poniedziałek otwarty zostanie punkt szczepień powszechnych. W maju szczepienia trafią do aptek - podał Dworczyk.
W czwartek rozpoczęła się rejestracja na szczepienia osób urodzonych 1965 roku. W tej grupie od północy zarejestrowało się ponad 50 tys. osób. W Polsce wykonano już ponad 8,2 mln szczepień, w tym 2,19 mln drugą dawką - informował na czwartkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko Covid-19.Podał, że od 12 do 15 kwietnia na szczepienia zarejestrowało się w Polsce ponad 891 tysięcy osób.
686 zgłoszeń z samorządów - chcą organizować punkty szczepień
Przypomniał, że resort zdrowia opublikował już na stronie gov.pl/szczepimysie szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji zarówno punktów szczepień drive-thru, jak i punktów szczepień powszechnych, organizowanych m.in. przez samorządy.
- W czwartek w Mińsku Mazowieckim ruszył pierwszy punkt szczepień drive-thru. Od poniedziałku, 19 kwietnia zaczynamy pilotaż punktów szczepień powszechnych - dodał.
- Właśnie w poniedziałek w Legnicy otworzymy pierwszy z 16 pilotażowych punktów szczepień powszechnych - po jednym w każdym województwie - organizowanych wspólnie z samorządami. Punkty te bardzo przyspieszą cały proces szczepień - powiedział Dworczyk.
Zwracał uwagę, że wydajność punktów szczepień powszechnych (PSP) w miejscowościach do 50 tysięcy to minimum 200 szczepień dziennie. Natomiast w miastach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców, wydajność PSP ma wynosić co najmniej 500 szczepień wykonywanych w ciągu dnia.
- Mamy już 686 zgłoszeń z samorządów, które planują tworzenie kolejnych punktów szczepień powszechnych - informował szef KPRM.
Zapowiedział, że pilotaż szczepień w zakładach pracy rozpocznie się - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu - w połowie maja. Z kolei pierwsze punkty szczepień w aptekach ruszą w drugiej połowie maja.
Od szczepień populacyjnych dzielą nas tygodnie?
- Jestem przekonany, że od zupełnego uwolnienia szczepień dla wszystkich chętnych (populacyjnych, bez podziału m.in. na grupy wiekowe - red.) dzielą nas tygodnie, a nie miesiące - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko Covid-19.
- Na początku przyszłego tygodnia zostanie podany harmonogram szczepień na kolejne tygodnie. Do końca tego tygodnia obowiązuje obecny harmonogram - zaznaczył Michał Dworczyk.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych