Dworczyk: pierwsze punkty szczepień w aptekach w drugiej połowie maja; pierwsze drive-thru już są

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rynek Zdrowia   16-04-2021, 09:58

Dworczyk: pierwsze punkty szczepień w aptekach w drugiej połowie maja; pierwsze drive-thru już są Fot. LJ

15 kwietnia uruchomiono pierwszy punkt szczepień drive-thru, w poniedziałek otwarty zostanie punkt szczepień powszechnych. W maju szczepienia trafią do aptek - podał Dworczyk.

W czwartek rozpoczęła się rejestracja na szczepienia osób urodzonych 1965 roku. W tej grupie od północy zarejestrowało się ponad 50 tys. osób. W Polsce wykonano już ponad 8,2 mln szczepień, w tym 2,19 mln drugą dawką - informował na czwartkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko Covid-19.Podał, że od 12 do 15 kwietnia na szczepienia zarejestrowało się w Polsce ponad 891 tysięcy osób.

686 zgłoszeń z samorządów - chcą organizować punkty szczepień
Przypomniał, że resort zdrowia opublikował już na stronie gov.pl/szczepimysie szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji zarówno punktów szczepień drive-thru, jak i punktów szczepień powszechnych, organizowanych m.in. przez samorządy.

- W czwartek w Mińsku Mazowieckim ruszył pierwszy punkt szczepień drive-thru. Od poniedziałku, 19 kwietnia zaczynamy pilotaż punktów szczepień powszechnych - dodał.

- Właśnie w poniedziałek w Legnicy otworzymy pierwszy z 16 pilotażowych punktów szczepień powszechnych - po jednym w każdym województwie - organizowanych wspólnie z samorządami. Punkty te bardzo przyspieszą cały proces szczepień - powiedział Dworczyk.

Zwracał uwagę, że wydajność punktów szczepień powszechnych (PSP) w miejscowościach do 50 tysięcy to minimum 200 szczepień dziennie. Natomiast w miastach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców, wydajność PSP ma wynosić co najmniej 500 szczepień wykonywanych w ciągu dnia.

- Mamy już 686 zgłoszeń z samorządów, które planują tworzenie kolejnych punktów szczepień powszechnych - informował szef KPRM.

Zapowiedział, że pilotaż szczepień w zakładach pracy rozpocznie się - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu - w połowie maja. Z kolei pierwsze punkty szczepień w aptekach ruszą w drugiej połowie maja.

Od szczepień populacyjnych dzielą nas tygodnie?
- Jestem przekonany, że od zupełnego uwolnienia szczepień dla wszystkich chętnych (populacyjnych, bez podziału m.in. na grupy wiekowe - red.) dzielą nas tygodnie, a nie miesiące - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko Covid-19.

- Na początku przyszłego tygodnia zostanie podany harmonogram szczepień na kolejne tygodnie. Do końca tego tygodnia obowiązuje obecny harmonogram - zaznaczył Michał Dworczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH